iFaunaiFauna

Kontinentální buldok

Délka života10-12 let
HmotnostSamci:28-32 kgSamice:23-27 kg
VýškaSamci:42-50 cmSamice:40-48 cm
Zdravotní testyDysplazie kyčelních kloubů DKK, Dysplazie loketních kloubů DLK, Cystinurie, Vyšetření na dědičné oční vady DOV
Jiné názvyConti, Konti, Švýcarský buldok

Výhody

Přátelská povaha: Kontinentální buldok je milující a oddaný pes, který miluje společnost lidí a je skvělým společníkem.
Inteligence: Kontinentální buldok je inteligentní a poměrně snadno se učí nové povely.​
Lepší zdraví: V porovnání s anglickými buldoky nebo francouzským buldočkem se těší významně lepší kondici i zdraví.

Nevýhody

Navzdory chovu zaměřenému na lepší zdraví stále může být náchylný k dysplaziím a respiračním problémům.
Vyžaduje trpělivý výcvik a důslednost, aby se překonala jeho občasná tvrdohlavost.
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Kontinentální buldok?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Kontinentální buldok se představuje

Kontinentální buldok vznikl počátkem 21. století ve Švýcarsku. Původním záměrem bylo ozdravění chovu anglického buldoka, jehož do extrému dovedené plemenné znaky vedou k mnoha zdravotním komplikacím. Rozdílné názory zainteresovaných kynologů však nakonec vedly ke vzniku nového plemene, které bylo teprve nedávno uznáno FCI.

Kontinentální buldok má povahové vlastnosti podobné anglickému buldokovi, je však o něco aktivnější, lehčí konstituce a delšího čenichu. Podobně jako staroanglický buldok, také kontinentálec se exteriérem i povahou snaží o přiblížení k původní verzi anglického buldoka, jaká se nám dochovala v obrazech a literatuře z poloviny 19. století. 

Historie

Historie kontinentálního buldoka se začala psát na přelomu 20. a 21. století ve Švýcarsku. Cílem bylo eliminovat zdravotní komplikace tradičních buldoků, zejména dýchací, stomatologické a kardiovaskulární problémy a reprodukční obtíže. Iniciátorkou projektu byla Imelda Angehrn, která v mládí vyrůstala v rodině veterináře a farmáře. Její zkušenosti a láska k psům ji vedly k rozhodnutí zlepšit zdraví buldoků, kteří byli často kritizováni pro přehnaně zkrácenou čenichovou partii, silný předkus a přehnanou zavalitost, což jim působilo četné zdravotní problémy.

Imelda Angehrn zahájila projekt křížením anglického buldoka a staroanglického buldoka, což vedlo k prvním štěňatům v roce 2001. Toto nové plemeno bylo pojmenováno "Kontinentální buldok", a po pečlivém chovu a testování bylo Švýcarskou kynologickou federací v roce 2004 oficiálně uznáno. Následně si plemeno získalo oblibu nejen ve Švýcarsku, ale také v dalších evropských zemích, díky svému pevnějšímu zdraví, lepší pohyblivosti a společenské povaze. 

Důležitým krokem bylo získání oficiálního uznání od FCI, které vyžadovalo osm krevních linií bez společného předka v posledních třech generacích. Tento úkol byl dokončen v rekordním čase, a v roce 2022 bylo plemeno uznáno FCI.

Rozvoj tohoto plemene přinesl novou alternativu pro milovníky buldoků, kteří hledají psa s menšími zdravotními riziky a lepší fyzickou kondicí. Kontinentální buldok tak reprezentuje úspěšný příklad cíleného šlechtění ve snaze o zlepšení kvality života těchto psů.

Vzhled

Kontinentální buldok je středně velké plemeno s pevnou a kompaktní stavbou, které vykazuje velkou sílu a agilitu bez známek těžkopádnosti. Hlava je jedním z charakteristických rysů plemene, je velká a masivní, ale přitom v dobrém poměru k tělu. Čumák kontinentálního buldoka je širší a delší než u mnoha jiných buldočích plemen, což napomáhá zdravějšímu dýchání. Uši jsou nasazené vysoko, středně velké a nesou se buď polovztyčeně nebo visí podél hlavy, což přispívá k jeho ostražitému výrazu.

Oči jsou velké a kulaté, umístěné široce od sebe, obvykle tmavé barvy, které vyjadřují typickou buldočí dobrosrdečnost. Srst je krátká, hladká a přiléhavá, a může být jednobarevná, žíhaná nebo s bílými znaky, což je povoleno standardem. Tělo je dobře vyvážené s širokým a hlubokým hrudníkem, což umožňuje dostatečný prostor pro orgány. Zadní partie jsou silné a svalnaté, s dobře úhlenými kyčlemi, což podporuje silný a energický pohyb, typický pro toto plemeno.

Ze standardu plemene (FCI-Standard č. 369)

Celkový vzhled

Kontinentální buldok je středně velký, téměř kvadratický pes s kompaktním, svalnatým tělem, které připomíná buldoka. Srst je krátká a hladká, zatímco pohyby jsou plynulé a pes by měl dýchat nehlučně i při rychlém běhu. Hmotnost se pohybuje mezi 20 až 30 kg v závislosti na velikosti, a psi i feny mají výrazné charakteristické znaky pohlaví.

Hlava

Hlava by neměla přesáhnout kohoutkovou výšku o více než 10 %. Při pohledu zepředu vypadá téměř kvadraticky s lehce vyklenutými jařmovými oblouky. Čelo je ploché až mírně vypouklé, s málo výraznými vráskami. Stop je výrazný, ale bez hlubokého odsazení.

Nosní houba: Široká a černá, s velkými a dobře otevřenými nosními dírkami.
Tlama: Krátká, kvadratická a rovná, s rovným hřbetem nosu. Čelisti jsou silné a rovné s předkusem 1-5 mm.
Oči: Kulaté, směřující dopředu a posazené daleko od sebe. Mají dobře přiléhající oční víčka a tmavě hnědou duhovku.
Uši: Malé a tenké, nasazené vysoko. Mohou být sklopené nebo růžicové.

Tělo

Kohoutek by měl být nepatrně výše než bederní část a linie zad by měla být co nejrovnější. Ramena jsou široká a osvalená, hrudník je hluboký a žebra klenutá. Bedra jsou mírně užší než hrudník a záď je mírně skloněná.

Končetiny

Hrudní končetiny: Nohy jsou rovné, robustní a dobře osvalené.
Pánevní končetiny: Dobře osvalené s rovnými stehny a paralelním postavením. Kolena jsou dobře zaúhlená.

Tlapy: Uzavřené, silné, s krátkými drápy.

Pohyb

Pohyb je plynulý, pravidelný, s dobrým pohybem vpřed a prostorným krokem.

Srst

Srst je krátká, hustá, hladká a lesklá, bez štětin. Barva může být jednobarevná, žíhaná nebo kombinovaná s bílou, ale vždy se zcela černým nosem. Modré a hnědé barvy nejsou povoleny.

Velikost a hmotnost

 • Psi: Výška 42-50 cm, hmotnost do 30 kg.
 • Feny: Výška 40-48 cm, hmotnost do 25 kg.

Chování a charakter

Pozorný, sebejistý, přátelský, ani agresivní ani plachý.

Jakou má Kontinentální buldok povahu?

Co se týče povahy, kontinentální buldok je známý svou přátelskou a veselou povahou. Je to ideální rodinný pes, který dobře vychází s dětmi, i když je nezbytné, aby jejich vzájemné interakce byly pod dohledem dospělých. Plemeno není přirozeně agresivní, je přátelské i k cizím lidem a má rádo návštěvy. S ostatními psy a zvířaty většinou vychází dobře, zejména pokud s nimi vyrůstá od mládí.

Zajímavostí je, že i přesto, že kontinentální buldok je mladé plemeno, rychle si získává popularitu díky svým přívětivým vlastnostem a relativně dobrému zdraví ve srovnání s jinými buldočími plemeny. Je to plemeno vhodné jak pro byt, tak pro dům se zahradou, ale vzhledem k jeho kontaktní povaze by neměl být držen venku v kotci. Přestože jde o plemeno s krátkým čumákem, nemělo by mít problémy s dýcháním při vyšší aktivitě.

 

Kontinentální buldok - inteligence a cvičitelnost

Jelikož je inteligentní a dychtivý potěšit svého majitele, reaguje na pozitivní posilovací techniky během výcviku. Kontinentální buldok však může být občas tvrdohlavý, a proto je důležitá důslednost a trpělivost. Brzká socializace a výcvik pomáhají rozvíjet dobré chování vůči ostatním lidem, zvířatům a v různých prostředích. Pokud máte omezené zkušenosti s výcvikem, zvažte využití služeb profesionálního výcvikáře. 

Kontinentální buldoci jsou známí pro svou přátelskou a přítulnou povahu, díky čemuž jsou výbornými společníky. Je však nezbytné pochopit jejich jedinečný temperament a vzorce chování. Klíčem je rychlé zahájení socializace, aby se váš buldok naučil správně chovat mezi lidmi i ostatními psy, což zajišťuje harmonický společenský život.

Socializace a základní poslušnost

Socializace kontinentálního buldoka by měla začít co nejdříve a zahrnovat setkávání s různými lidmi a psy v kontrolovaných a pozitivních situacích. Účast v tzv. školce pro štěňata je ideální pro rozvoj základních dovedností poslušnosti a sociálních dovedností, které jsou nezbytné pro budování sebevědomí. Kromě socializace je důležité naučit psa základním povelům jako "sedni", "zůstaň" a "pojď", které zvyšují bezpečnost a kontrolu ve veřejných prostorách.

Interakce s ostatními psy a trénink na vodítku

Při seznamování vašeho buldoka s jinými psy je vhodné postupovat postupně a začít s psy, kteří mají podobnou velikost a povahu. To by mělo probíhat v klidném a kontrolovaném prostředí, aby se předešlo stresu a strachu z nových situací. Trénink na vodítku je nezbytný pro naučení psa chodit klidně vedle vás a ignorovat ostatní psy bez povolení. Tím se zabrání nežádoucímu vzrušení nebo agresivitě.

Pozitivní posilování a řešení problémového chování

Pozitivní posilování, jako je odměňování dobrého chování pamlsky, hračkami a pochvalou, je efektivní přístup, který podporuje dobré chování a spojuje setkání s jinými psy s pozitivními zkušenostmi. V případě agresivního nebo problematického chování je doporučeno vyhledat pomoc odborníka, jako je kynolog nebo behaviorista, kteří pomohou identifikovat příčiny a vytvořit strategie pro nápravu. Klíčem k úspěšnému výcviku je důslednost a trpělivost. Pravidelný a důsledný trénink podporuje dobré návyky a zabezpečuje, že se váš buldok naučí, jak se chovat v různých sociálních situacích.

Výchova kontinentálního buldoka je proces, který vyžaduje čas, lásku a trpělivost. Skrze včasnou socializaci, konzistentní výcvik a pozitivní posilování, můžete svého psa naučit, jak být spolehlivým a milujícím společníkem, který se chová dobře jak k lidem, tak k ostatním psům. Dohlížení na interakce a vyhýbání se trestům je rovněž zásadní pro budování zdravých vztahů a prevenci problematického chování.

Kontinentální buldok a děti

Díky své přátelské povaze je kontinentální buldok ideální volbou pro rodiny s dětmi. Jeho trpělivost a hravost ho činí dobrým společníkem pro hry. Děti by měly být poučeny, jak se správně chovat ke psovi, aby nedocházelo k nežádoucím situacím. Pes se dobře začlení do každodenního rodinného života a bude šťastný, pokud bude moci trávit čas s rodinou.Kontinentální buldok je proslulý svým laskavým vztahem k dětem. Jeho vyrovnaná povaha a hravost z něj činí skvělého společníka. Děti by měly být poučeny o správném zacházení, aby nedošlo k náhodnému podráždění psa. Při správné socializaci vychází toto plemeno dobře i s ostatními domácími mazlíčky, zejména pokud jsou zvyklí na jejich přítomnost od mladého věku. Dominantní chování se může objevit u samců vůči jiným samcům, proto je třeba dbát na brzkou socializaci

Zdraví a nemoci

Kontinentální buldog je celkově odolnější, pohyblivější a zdravější, než jiná podobná plemena (anglický buldok, francouzský buldoček), ale i tak je třeba věnovat pozornost několika zdravotním aspektům a genetickým testům, aby se zajistilo, že plemeno zůstává ve vynikající kondici.

Vyšetření povinná  pro uchovnění

Dle poždavku Klubu chovatelů málopočetných plemen psů je nezbytné, aby psi vedle vzhledových a povahových kritérií splňovali i určité zdravotní standardy. Zásadní je, aby psi neměli známky dědičných onemocnění a prokázali dobrou kondici a temperament. 
Klub uvádí podmínky chovnosti takto: 

Kontinentální buldok je zařazován do chovu na základě bonitace nejdříve od 12ti měsíců věku, jedné výstavy pořádané klubem a výstavy vyššího typu (CACová) v jakékoliv třídě (kromě dorostu) se známkou Výborný nebo Velmi dobrý.

Pro zařazení do chovu je povinné vyšetření dysplazie kyčelního kloubu (DKK) s výsledkem max. D/D (3/3) včetně i dysplazie loketního kloubu (DLK) s max. výsledkem 1/1. RTG musí provést i vyhodnotit stejný veterinář, který má zkušenosti s tímto plemenem.

K bonitaci je nutné doložit vyšetření na cystinurii - informativní, neovlivňuje chovnost.

 • Cystinurie u psů je metabolická porucha, která způsobuje, že ledviny neschopné efektivně filtrovat cystin (aminokyselinu) z moči. Tento stav může vést k akumulaci cystinu, který se může transformovat do kamenů v močovém měchýři nebo močových cestách. Psi s těmito kameny mohou zažívat bolestivé močení nebo dokonce ucpání močových cest, což může být život ohrožující. Genetický test na cystinurii identifikuje mutaci, která způsobuje tuto poruchu, a umožňuje chovatelům vyvarovat se chovu postižených jedinců.

Do chovu nebude vpuštěn jedinec s absencí více jak 5 zubů z řady P a M.

Věk pro zařazení do chovu: Pes od 15ti měsíců neomezeně, fena od 15ti měsíců do 8 let věku.

Počet vrhů: 1 vrh v jednom kalendářním roce

Reprodukce: Jedinec s DKK D je možné spojit s jedincem s max. DKK A a B.

Jedinec s výsledkem vyšetření cystinurie jako přenašeč nebo postižený může být spojován pouze s jedincem, který má výsledek ČISTÝ.

Další doporučená vyšetření:

 • Canine Multifocal Retinopathy 1 (CMR1)
  CMR1 je genetické onemocnění oka, které může způsobit vývoj malých, odnímatelných bublin nebo vředů na sítnici. Tyto změny mohou postupně vést ke zhoršení zraku až po slepotu. Detekce nosičů tohoto onemocnění je důležitá pro prevenci šíření v rámci plemene. 

 • Hyperurikosurie
  Hyperurikosurie je stav, při kterém je zvýšená hladina kyseliny močové v moči, což může vést k tvorbě močových kamenů. Tito psi mohou vyžadovat speciální dietu nebo léčbu, aby se předešlo komplikacím spojeným s tímto onemocněním. 

 • Maligní Hypertermie (MH)
  Maligní hypertermie je závažná reakce na určité anestetika během chirurgických zákroků, která se projevuje rapidním nárůstem tělesné teploty a svalovými kontrakcemi, což může být fatální. Identifikace genetických nosičů tohoto stavu je kritická pro bezpečné plánování jakýchkoli veterinárních procedur. 

 • Screw Tail
  Screw Tail, známý také jako šroubovitý ocas, je genetická deformace, která se projevuje neobvykle zkráceným a zakrouceným ocasem. Tento stav může být spojen s dalšími zdravotními problémy, jako jsou problémy s obratli. Genetické testování pomáhá identifikovat nosiče této vady, aby se zabránilo jejímu šíření v plemeni. 

Péče

Kontinentální buldoci, známí také jako "Conti", jsou robustní psi s několika specifickými požadavky na péči zahrnujícími péči o drápy, vrásky a kožní záhyby a hygienu očí, uší a tlamy. 

Péče o drápy

Drápy kontinentálního buldoka by měly být pravidelně kontrolovány a zastřihovány, aby se zabránilo nepohodlí při chůzi nebo zranění drápového lůžka. Ne všichni psi potřebují zkracovat drápy, někteří si je dostatečně obrušují sami. Záleží jak na pohybové aktivitě psa, tak i na terénu, ve kterém se pes pohybuje. nejste-li si jisti, zda váš pes drápy potřebuje zkrátit, obraťte se na veterinárího technika nebo na dobrý psí salon. 

Čištění vrásek a kožních záhybů

Vrásky na hlavě kontinentálního buldoka jsou jedním z jeho charakteristických rysů, ale mohou se stát zdrojem potíží, pokud se zapaří, či se v nich usídlí nežádoucí mikroorganismy. Vrásky je třeba udržovat čisté, pravidelně vysoušet a otírat, případně lze použít i speciální psí kosmetické ubrousky, někteří chovatelé přísahají i na dětský zásyp.

Péče o oči a uši

Oči by měly být pravidelně kontrolovány a udržovány v čistotě, zvláště pokud pes vykazuje příznaky podráždění, jako je zarudnutí nebo nadměrné slzení. Používejte k čištění měkký navlhčený vatový tampón a speciální roztok - borovou vodu, světlíkový odvar atd. Také uši kontinentálního buldoka by měly být pravidelně kontrolovány a  případně čištěny, aby se předešlo akumulaci mazu a nečistot, které mohou vést k infekcím. Bez porady s veterinářem ale raději neaplikujte do zvukovodu žádné kapky ani výplachy. 

Stomatologická péče

Ústní hygiena je pro kontinentálního buldoka klíčová, protože psi této rasy mohou být náchylní ke stomatologickým problémům. Pravidelné čištění zubů speciální zubní pastou pro psy pomůže zabránit tvorbě zubního kamene a udrží dásně zdravé. Pokud je váš pes neochotný nechat si čistit zuby, můžete začít postupně a zkusit nejprve používat zubní hračky nebo pamlsky podporující dentální zdraví. Doporučuje se také pravidelná kontrola zubů u veterináře.

Péče o kontinentálního buldoka vyžaduje čas a pozornost, ale s pravidelným dodržováním těchto zásad zajistíte, že váš pes bude zdravý a šťastný.

Péče o srst

Péče o srst kontinentálního buldoka je snadná díky její krátké délce. Pravidelné kartáčování jednou týdně udržuje srst zdravou a lesklou. Koupání by mělo být omezeno, aby se předešlo podráždění kůže. Důležité je také kontrolovat a čistit uši, oči a kožní záhyby, kde mohou vznikat infekce. Kontinentální buldok má obecně dobrou zdravotní kondici, ale mohou se vyskytnout problémy jako dysplazie kyčelního kloubu, přehřátí a alergie.

K čemu se Kontinentální buldok hodí

Pohyb a aktivita jsou pro kontinentálního buldoka důležité, na rozdíl od jeho předků je to aktivní plemeno, které rádo provádí různé aktivity, včetně kynologických sportů. I přes svou aktivní povahu je ale důležité nepřetěžovat mladé štěně a postupně zvyšovat intenzitu a délku procházek a her.

Pohyb štěněte je důležité přizpůsobit jeho fyzickému vývoji a kondici, aby nedošlo k přetížení jeho těla. Pro každé štěně je optimální množství pohybu individuální, protože každý mladý pes se vyvíjí jiným tempem. Přesto existují obecné zásady, které je dobré dodržovat, aby se předešlo zraněním a podpořil se zdravý růst.

Význam vhodného pohybu pro štěně

Štěně kontinentálního buldoka roste velmi rychle, zejména mezi 3. a 10. měsícem života. Toto období je klíčové pro správný růst a vývoj, kdy štěně potřebuje adekvátní výživu a množství pohybu, které podporuje správný vývoj kostí, svalů a kloubů. Důležité je, že štěně se nejprve "natáhne", tedy vyroste do výšky a délky, a teprve poté začne pomalu mohutnět. Během tohoto růstu jsou klouby a vazy zvláště zranitelné, což vyžaduje opatrný přístup k fyzické aktivitě.

Rizika nadměrného zatížení

Nadměrná fyzická zátěž může vést k vážným zdravotním problémům, jako je přetržení vazů v koleni nebo zhoršení dysplazie kloubů. Tyto problémy se nemusí projevit okamžitě, ale mohou mít dlouhodobé následky, včetně bolestivé artrózy v raném věku. Proto je nezbytné omezit intenzivní a dlouhotrvající fyzické aktivity a zajistit, aby se štěně po náročnější aktivitě dostatečně odpočinulo.

Doporučený pohyb pro štěně

Pro štěnata kontinentálního buldoka je vhodné zavádět krátké a nenáročné procházky, které postupně s věkem prodlužujeme. Ve věku dvou měsíců by štěně mělo trávit čas především socializací a krátkými procházkami na vodítku. Jak štěně roste, můžeme délku procházek postupně zvyšovat, ale i v roce věku by celková délka neměla přesáhnout 1,5 km. V 18 měsících by měla být délka procházky maximálně 3 km.

Prevence a péče

Udržování ideální kondice štěněte je klíčové pro prevenci zranění. Štěně by nemělo mít nadváhu, ale současně by nemělo být ani podvyživené. Pravidelné kontroly a vhodné nastavení výživy jsou nezbytné pro udržení zdravé tělesné hmotnosti. Kromě toho je důležité zvolit bezpečné prostředí pro hru a pohyb štěněte, jako je měkký trávník nebo kusové koberce, které zabrání klouzání na hladkých podlahách.

Toto jsou klíčové aspekty, kteréPři pohybové aktivitě štěněte kontinentálního buldoka je důležité dodržovat opatření, která zohledňují rychlý růst a vývoj mladého psa. Nadměrné zatížení může vést k trvalým zdravotním problémům, jako jsou poškození kloubů nebo vazů. Proto je klíčové, aby byly fyzické aktivity štěněte přiměřené jeho věku a vývojovému stadiu.

Klíčové aspekty péče o pohyb štěněte

 1. Pozornost v kritických obdobích růstu: Mezi 3. a 10. měsícem, kdy probíhá intenzivní růst, je třeba štěněti zajistit odpovídající výživu a dávkovat pohyb tak, aby nedošlo k přetížení jeho vyvíjejícího se pohybového aparátu.
 2. Postupné zvyšování aktivit: Pohyb by měl být zaváděn postupně, začínající s krátkými a nenáročnými procházkami. Délka a intenzita procházek by měly korespondovat s věkem a fyzickou kondicí štěněte, přičemž v jednom roce by neměly přesáhnout 1,5 km a v 18 měsících maximálně 3 km.
 3. Omezení fyzické zátěže: Je důležité vyhýbat se dlouhým a náročným aktivitám, které mohou přetížit klouby a vazy, zvláště na tvrdém nebo kluzkém povrchu. Důležité je také dodržovat dostatečné období odpočinku mezi aktivitami.
 4. Správná kondice a výživa: Udržování optimální tělesné hmotnosti je zásadní pro prevenci zranění. Nadměrná hmotnost může výrazně zatěžovat klouby, což vede k vyššímu riziku poškození. Správná výživa by měla podporovat zdravý růst a vývoj kostí a svalů.
 5. Sociální a mentální stimulace: Kromě fyzické aktivity je důležité zajistit štěněti dostatek sociálních interakcí a mentální stimulace. To pomáhá v rozvoji dobře vyváženého a šťastného psa.

Doporučení pro konkrétní aktivity

 • Procházky: Věk a délka procházek by měly být pečlivě zvažovány. Ve dvou měsících by se měly omezit pouze na krátké socializační výlety ven.
 • Hra s ostatními psy: Hra je důležitá pro sociální vývoj, ale měla by být omezena na krátké a méně intenzivní sessiony, aby nedošlo k přetížení.

Správný přístup k pohybu a aktivitám štěněte je klíčový pro jeho zdravý vývoj a dlouhodobou pohodu. Je důležité, aby majitelé byli informováni o potřebách a omezeních specifických pro růst štěněte, a aby byli schopni adekvátně reagovat na signáPohyb štěněte by měl být pečlivě přizpůsoben jeho individuálním potřebám a vývojovému stadiu, aby se předešlo přetěžování a podpořil se zdravý růst. Je důležité rozumět, že každé štěně se vyvíjí jinak, a proto nelze stanovit přesnou „tabulku“ ideální míry pohybových aktivit.

Význam přiměřeného pohybu pro štěně

Přiměřený pohyb podporuje správný růst a vývoj kostí, svalů a kloubů. Zároveň pomáhá štěněti vytvářet silné kosti a správnou tělesnou konstituci, aniž by docházelo k přetěžování jeho mladého těla.

Specifika pohybu pro kontinentálního buldoka

Kontinentální buldok, jakožto plemeno s robustní stavbou, vyžaduje zvýšenou pozornost ve štěněcím věku, kdy probíhá intenzivní růst. Toto období je klíčové pro zajištění správného množství a typu pohybu, který podporuje zdravý vývoj bez nadměrného zatížení kloubů a svalů.

Rizika nadměrného zatížení

Nadměrný pohyb může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou poškození kloubů, přetěžování vazů nebo dokonce trvalé poškození, zejména během růstu. Přetržené vazy nebo problémy s dysplazií kloubů jsou běžné u mladých psů, kteří byli přetěžováni v raném věku.

Doporučený režim pohybu

 • Krátké procházky: Započítávejte krátké procházky na vodítku, které postupně prodlužujte podle věku štěněte.
 • Kontrolovaná hra: Umožněte štěněti hrát si s jinými psy, ale vždy dohlédněte na hru a přerušte ji, pokud se stane příliš divoká.
 • Denní rutina: Vytvořte konzistentní denní rutinu s dostatečným časem pro odpočinek, což pomáhá zabránit únavě a přetížení.

Preventivní opatření

 • Monitorování kondice: Udržujte štěně v dobré tělesné kondici, vyhýbejte se nadváze, která může zvyšovat tlak na klouby.
 • Bezpečné prostředí: Zajistěte, aby se štěně pohybovalo v bezpečném prostředí, kde není riziko zranění z kluzkých povrchů nebo nerovného terénu.
 • Vhodná výživa: Zajistěte, že štěně má dostatek živin pro podporu jeho růstu a vývoje.

Zapojení těchto principů do péče o štěně kontinentálního buldoka zajistí, že jeho vývoj bude probíhat zdravě a bez zbytečných komplikací. Vždy je vhodné konzultovat plán péče a pohybu s veterinářem nebo profesInformace o tom, jak správně dávkovat pohyb pro štěňata kontinentálního buldoka, může být klíčová pro jejich zdravý vývoj. Správné množství pohybu u štěňat je zásadní, aby nedošlo k jejich přetížení, což by mohlo vést k dlouhodobým zdravotním problémům. Zde je parafrázovaný přehled klíčových informací o tom, jak správně regulovat aktivitu štěňat, aby byl podpořen jejich zdravý růst a vývoj:

Jak přizpůsobit pohyb štěňat kontinentálního buldoka

 1. Rozvoj štěněte: Kontinentální buldok prochází v prvních měsících života rychlým růstem. Je důležité, aby byl pohyb štěněte přizpůsoben jeho vývojové fázi, aby nedošlo k přetěžování jeho kloubů a vazů.
 2. Prevence zranění: Intenzivní nebo příliš dlouhá aktivita může vést k zraněním, jako jsou poškození kloubů nebo přetržení vazů. Štěňata by neměla být vystavována dlouhým procházkám nebo náročným fyzickým aktivitám, které by mohly překročit jejich momentální fyzické schopnosti.
 3. Správné množství pohybu: Doporučuje se, aby pohyb byl dávkován postupně s rostoucím věkem štěněte. Začíná se krátkými a nenáročnými procházkami, které postupně prodlužujeme v souladu s věkem a kondicí štěněte.
 4. Péče o klouby a výživa: Kvalitní výživa hraje klíčovou roli v podpoře zdravého vývoje kloubů a kostí. Doporučuje se vybírat krmivo, které je speciálně formulováno pro potřeby rostoucích štěňat a obsahuje dostatečné množství živin.
 5. Výběr povrchů pro hru a pohyb: Měkké povrchy, jako je tráva, jsou ideální pro hru a aktivity štěňat, neboť snižují riziko zranění. Kluzké podlahy, jako jsou dlaždice nebo lakované dřevo, mohou zvýšit riziko sklouznutí a zranění.

Dodržování těchto zásad pomůže zajistit, že vaše štěně kontinentálního buldoka vyrůstá zdravě a bez zbytečného rizika zranění. Každý pes je individuální, a proto je vždy nejlepší konzultovat plány pohybové aktivity a výživy s veterinářem, který vám může poskytnout radu přímo šitou na míru vašemu konkrétnímu štěněti.

 

Krmení

Krmení Kontinentálního buldoka by mělo být pečlivě vyvážené a přizpůsobené potřebám jednotlivých psů, zvláště s ohledem na jejich aktivitu a věk. Tato plemena jsou náchylná k obezitě, proto je nutné dbát na to, aby jejich strava byla vyvážená a aby nebyli překrmováni.

Základní pravidla krmení

 1. Vyváženost: Strava by měla být bohatá na bílkoviny a nízká na tuky, s adekvátním množstvím vlákniny. Důležité jsou kvalitní bílkovinné zdroje, jako je maso (kuře, hovězí, jehněčí).
 2. Krmivo: Doporučuje se používat kvalitní komerční krmivo, které odpovídá věku a velikosti psa, například krmivo speciálně určené pro střední plemena. Toto krmivo již obsahuje vyvážený poměr živin, které pes potřebuje.
 3. Přirozená strava: Někteří chovatelé preferují krmit své psy přirozenou stravou, tedy masem, zeleninou a obilovinami. Je důležité se ujistit, že tato strava je rovněž vyvážená a pokrývá všechny nutriční potřeby psa.
 4. Barfování pro Kontinentálního buldoka

  Barfování, známé také jako syrová strava nebo Biologically Appropriate Raw Food (B.A.R.F.), je přístup k krmení psů, který preferuje přirozenou formu stravy sestávající z čerstvého masa, kostí, vnitřností a doplňků zeleniny a ovoce. Tento způsob krmení se snaží napodobovat stravu divokých předků psů, což může mít několik výhod i potenciálních rizik, které je třeba pečlivě zvážit.

  Výhody barfování:

  1. Přirozenost a čerstvost: Krmení čerstvými surovinami bez konzervačních látek a umělých přísad může přispět k lepšímu trávení a zdravější stolici.
  2. Kvalita srsti a kůže: Mnoho majitelů si všímá zlepšení kvality srsti a kůže svých psů po přechodu na surovou stravu.
  3. Dentální zdraví: Žvýkání syrových kostí může pomoci v čištění zubů a redukci zubního kamene.

  Rizika barfování:

  1. Nutriční vyváženost: Zajistit kompletní a vyváženou stravu může být složitější, což vyžaduje pečlivý výběr surovin a doplňků.
  2. Zdravotní rizika: Existuje riziko kontaminace bakteriemi jako je salmonela a E. coli, což může ohrozit jak zvířata, tak lidi v domácnosti.
  3. Nesprávné podávání kostí: Nesprávně podané kosti mohou způsobit závažné problémy, jako jsou zlomeniny zubů, zácpa nebo neprůchodnost střev.

  Doporučení pro barfování:

  • Konzultace s odborníkem: Před zahájením barfování je důležité konzultovat plán s veterinárním lékařem nebo odborníkem na výživu psů, aby se zajistila nutriční kompletnost stravy.
  • Hygiena: Při manipulaci se syrovým masem je nutné dodržovat vysoké standardy hygieny, aby se předešlo riziku šíření patogenů.
  • Postupné zavádění: Pokud se rozhodnete přejít na surovou stravu, je vhodné ji zavádět postupně, aby si pes mohl na novou stravu zvyknout a aby se předešlo zažívacím potížím.

  Barfování může být pro některé Kontinentální buldoky vhodnou volbou, ale je důležité přistupovat k němu informovaně a zodpovědně, s důrazem na zdraví a pohodu vašeho psa. Každý pes je jedinečný, a proto je klíčové sledovat jeho reakce a přizpůsobovat stravu jeho specifickým potřebám.

Množství a frekvence krmení

 • Štěňata do šesti měsíců by měla být krmena tři až čtyřikrát denně.
 • Dospělí psi by měli dostávat jídlo dvakrát denně. Množství krmiva by mělo být přizpůsobeno jejich hmotnosti, úrovni aktivity a doporučení výrobce krmiva.
 • U starších psů se může vyžadovat snížení celkového příjmu kalorií, pokud mají tendenci k přibírání na váze nebo poklesu aktivit.

Doporučení pro specifické nutriční potřeby

Kontinentální buldoci mohou mít specifické dietní potřeby v závislosti na zdravotních problémech, jako jsou alergie nebo citlivost na určité složky krmiva. V těchto případech je vhodné konzultovat s veterinářem, který může doporučit speciální krmivo nebo individuálně upravenou stravu.

Závěr

Správné krmení je klíčové pro udržení zdraví a vitality Kontinentálního buldoka. Je důležité sledovat, jak pes na krmení reaguje, a případně provádět úpravy v závislosti na jeho zdravotním stavu a životním stylu. Pravidelné kontroly u veterináře vám pomohou udržet vašeho psa ve skvělé kondici a předejít možným zdravotním komplikacím spojeným s nesprávnou stravou.

Kontinentální buldok - průměrné náklady na chov

Přestože se mnoho lidí zajímá zejména o pořizovací cenu štěňat, když se nad věcí více zamyslíme, zjistíme, že vstupní náklady jsou zanedbatelnou položkou ve srovnání s pravidelnými výdaji na chov zvířete po celý jeho život.

Kvalitní krmivo

Chov kontinentálního buldoka vyžaduje značnou finanční investici do kvalitního krmiva. Kvalitní krmivo je zásadní pro udržení dobrého zdraví, vitality a dlouhověkosti psa. Doporučuje se vybírat krmivo, které je speciálně přizpůsobeno potřebám buldoků, s ohledem na jejich specifické nutriční požadavky a predispozice k některým zdravotním problémům, jako jsou potíže s trávením a alergie. Cena za kvalitní suché krmivo se může pohybovat mezi 1 000 až 2 000 CZK měsíčně, v závislosti na značce a individuálních potřebách psa.

2. Zdravotní péče

Pravidelná zdravotní péče zahrnuje očkování, odčervení a ochranu proti blechám a klíšťatům.

 • Očkování: Základní vakcinace, která zahrnuje očkování proti vzteklině, parvoviróze, psince, leptospiróze, infekční hepatitidě, parainfluenze, případně dalším psím nemocem, obvykle stojí kolem 600-1 200 Kč. Očkování se provádí každý rok, byť se ne vždy podává vakcína na všechna onemocnění (v závislosti na zvoleném očkovacím schématu).
 • Odčervení a antiparazitní ochrana: Preventivní odčervení a aplikace přípravků proti blechám a klíšťatům jsou nezbytné a je třeba je opakovat pravidelně, obvykle každých 3-6 měsíců, což může stát kolem 500-1 000 CZK za aplikaci.

3. Finanční rezervy na nečekané výdaje Vlastníte-li psa, měli byste mít finanční rezervu pro případ nečekaných nemocí nebo úrazů. Tyto situace mohou zahrnovat nákladné chirurgické zákroky nebo dlouhodobou léčbu chronických onemocnění, což může stát desítky tisíc korun. Odborníci doporučují mít finanční rezervu minimálně 20 000-30 000 Kč.

4. Pojištění psa Alternativou k vytváření finančních rezerv je zvířecí pojištění. Pojištění může pokrýt náklady na léky a operace po úrazu nebo při vzniku onemocnění, rozsah krytí závisí na konkrétním balíčku pojištění. Od toho se odvíjí i cena pojistky. Před výběrem pojištění je důležité pečlivě prostudovat, co pojištění pokrývá a jaké jsou výluky.

Závěr

Celkové náklady na chov kontinentálního buldoka zahrnují nejen pořizovací cenu, ale také průběžné výdaje na kvalitní krmivo, zdravotní péči, případné nečekané lékařské výdaje a/nebo pojištění. Tyto náklady by měl každý potenciální majitel pečlivě zvážit a připravit se na ně ještě před pořízením psa. 

Rady pro kupující

1. Osobní návštěva u chovatele

Návštěva u chovatele je zásadním krokem při koupi štěněte. Umožní vám nejen vidět, v jakých podmínkách štěňata vyrůstají, ale také posoudit zdravotní stav a chování štěňat. Požadavek na osobní návštěvu také často odradí neseriózní chovatele, kteří se mohou pokoušet skrývat špatné životní podmínky zvířat.
Nikdy neposílejte zálohu, dokud jste štěně fyzicky neviděli. 

2. Zdravotní a psychický stav štěňat

Při návštěvě si všimněte, zda jsou štěňata zvědavá, vypadají zdravě a nebojí se návštěvníků. Tyto znaky jsou důležité indikátory dobrého zdraví a sociálního vývoje. Štěňata by měla být aktivní a hravá, s čistými očima, ušima a srstí bez známek parazitů.

3. Přítomnost a kondice matky

Vždy chtějte vidět matku štěňat, protože její zdraví a chování vám mnoho napoví i o stavu štěňat a jejich vývoji. I když mohou některé feny po porodu vypadat poněkud pocuchaně a unaveně, měly by stále vypadat zdravě a vcelku spokojeně. Pozorujte interakci feny se štěňaty i s lidmi, což vám mnoho napoví také o jejím temperamentu a zdravotním stavu.

4. Výběr renomovaného chovatele a štěněte s rodokmenem Zvolení respektovaného chovatele s dobrými referencemi a koupě štěněte s rodokmenem je prvním předpokladem dobrého výběru. Renomovaní chovatelé se řídí etickými standardy chovu, což zahrnuje zajištění vhodné péče o zvířata a dodržování zdravotních protokolů. Štěňata s rodokmenem mají také větší šanci být zdravá díky pečlivému výběru předchozích generací. Nezapomeňte si od chovatele vyžádat veškerou dokumentaci, včetně zdravotních záznamů štěňat a jejich rodičů, což může zahrnovat genetické testy a informace o předchozích zdravotních komplikacích.

Závěr

Koupě štěněte kontinentálního buldoka je důležitým rozhodnutím, které by mělo být předcházeno důkladným výzkumem a přípravou. Osobní návštěva chovatelské stanice, pečlivé posouzení zdraví a chování štěňat a matky vám pomůže zajistit, že váš nový čtyřnohý přítel bude mít nejlepší možný start do života.

Zajímavosti

Jaká je průměrná cena?

Průměrná cena štěněte Kontinentálního buldoka se obvykle pohybuje mezi 25 000 až 35 000 Kč, ale může se lišit v závislosti na rodokmenu, věhlasu chovatele, ale i zbarvení a pohlaví štěněte. 

Pro koho se hodí?

Kontinentální buldok se hodí pro aktivní jednotlivce nebo rodiny, které mají čas věnovat se socializaci, výcviku a dostatečnému pohybu tohoto psa. Je to společenské plemeno, které vyžaduje hodně interakce s lidmi.

Kde bude spokojený?

Bude spokojený v domácím prostředí s dostatkem prostoru pro hru a pohyb. Díky své adaptabilní povaze se může přizpůsobit životu ve městě i na venkově, pokud jsou zajištěny pravidelné procházky a aktivní zaměstnání.

Jak se snáší s ostatními zvířaty?

Pokud jsou od štěněcího věku správně socializováni, mohou se dobře snášet s ostatními zvířaty, včetně koček. Klíčové je brzké a postupné seznamování.

Jak se snáší s jinými psy?

Kontinentální buldoci jsou obecně přátelští k jiným psům, ale jako u všech plemen, i zde je zásadní raná socializace a průběžný výcvik. Psi - samci mohou někdy projevovat sklony k dominanci, což může vést k šarvátkám, pokud se jiný pes odmítne podřídit. 

Jaké jsou vhodné aktivity?

Toto plemeno ocení různé typy aktivit, od dlouhých procházek, běhání, agility až po trénink poslušnosti a canisterapii. Vzhledem k jeho zavalitější tělesné stavbě a kratšímu čenichu ale nelze očekávat vrcholové výkony. Zvláště v letních měsících pak dávejte pozor na přehřátí, sporty jsou proto vhodné pouze na rekreační úrovni. 

Má pracovní využití?

Původně byl vyšlechtěn jako společenský pes, ale díky své inteligenci a ochotě pracovat může být využit v terapii nebo jako asistenční pes.

Jak sehnat štěně?

Je důležité vyhledávat štěňata u renomovaných chovatelů, kteří jsou registrováni u chovatelských klubů a kteří dodržují etické standardy chovu a zdravotní testování. 

Proč chtít psa s průkazem původu (PP)?

Pes s PP zaručuje, že štěně pochází z kontrolovaného chovu, kde se dbá na genetické zdraví, odpovídající vzhled a temperament. Dále to umožňuje účast na výstavách a soutěžích, případně i využití psa či feny v chovu.

Druhy/varianty?

U Kontinentálního buldoka nejsou uznány žádné specifické varianty, avšak mohou se vyskytovat drobné variace v barvě srsti a velikosti.

Na co si dát při pořízení štěněte pozor?

Důležité je vybírat štěně od chovatele, který umožňuje návštěvu a ukáže oba rodiče štěňat. Zkontrolujte zdravotní dokumentaci a ujistěte se, že štěňata jsou správně očkována a odčervena.

Vhodné jméno pro Kontinentálního buldoka?

Jména jako Max, Bella, Rocky, nebo Luna mohou být vhodná, záleží na osobitosti a charakteru konkrétního psa.

Jaké jsou vhodné doplňky pro Kontinentálního buldoka?

Kvalitní postroj nebo obojek, odolné hračky k žvýkání, pohodlný pelíšek, výborné jsou třeba ty z paměťové pěny. Dále misky na jídlo a vodu, případně bezpečnostní atestovaný postroj do auta. 

Oblečky pro Kontinentálního buldoka?

Pro chladnější počasí mohou být oblečky vhodné, zvláště pro psy, kteří tráví hodně času venku. Oblečky by měly v prvé řadě chránit před větrem a vodou, roztomilé pletené svetříky proto nejsou vhodné. Nemůžete-li jim odolat, volte aspoň ty s tkanou podšívkou a používejte je pouze v suchém prostředí.
Obleček musí psovi dobře sedět, krýt hrudní koš, většinu břicha a sahat až přes kořen ocasu. Zároveň nesmí omezovat v pohybu a samozřejmě musí umožňovat komfortní a hygienické vyprazdňování. 
Je-li chladno, nikdy, ani v sebelepším oblečku, psa nenechávejte venku příliš dlouho a zvláště ne jen tak postávat. 
Základním opatřením vždy zůstávají častější krátké procházky ve svižném tempu, stará nebo nemocná zvířata klidně venčíme pouze na nezbytné vyprázdnění.

Zajímavosti o plemeni?

Kontinentální buldok je relativně nové plemeno, které bylo vyvinuto s cílem vytvořit zdravějšího a sportovněji založeného buldoka s lepšími dýchacími cestami.

Odlišnosti od podobných plemen

Na rozdíl od tradičních anglických buldoků, kteří mohou mít zdravotní problémy s dýchacími cestami a pohyblivostí, kontinentální buldoci jsou aktivnější a mají méně zdravotních problémů díky své atletičtější konstituci.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Kontinentální buldok psi na prodej - 75361, Hranice - Inzerát 1
224
1 týden

Kontinentální buldok s PP

35 000 Kč
Kontinentální buldokVěk: 14 týdnů5 samec / 2 samice
𝐂𝐇𝐒 𝐂𝐔𝐎𝐑𝐄 𝐑𝐀𝐃𝐈𝐎𝐒𝐎 Www.chs-cuore-radioso.cz Nabízíme posledního pejska a fenku Kontinentálního buldoka, kteří jsou již připraveni na nový domov. Pejsek vhodný jako rodinný mazlíček, f
Kateřina W.
Olomoucký kraj
Kontinentální buldok psi na prodej - 75103, Brodek u Přerova - Inzerát 2
223
3 týdny

Štěňata Kontinentální buldok, prodej

Kontinentální buldokVěk: 15 týdnů5 samec / 4 samice
Chovatelská rodinná stanice z Majetínského království www.kontinentalni-buldok-majetin.cz e-mail: petr.slamenik@seznam.cz fb Jana Slaměníková mobil 420776712154 nabízí k rezervaci skvělá štěňátka s
petr.slamenik .
Olomoucký kraj