iFaunaiFauna

Německý pinč

Délka života12-13 let
HmotnostSamci:14-20kgSamice:14-20kg
VýškaSamci:45-50cmSamice:45-50cm
Uznáno FCIAno
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Německý pinč?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Německý pinč se představuje

Německý pinč je typický představitel hladkosrstého pinče starého typu- střední velikosti, kvadratického tělesného rámce, silný a statný, s mohutným osvalením.  

Dalším plemenným znakem je silná, podlouhlá lebka s plochým čelem a lehkým stopem, tlama má tvar tupého klínu. Uši se v minulosti kupírovaly, podobně jako u kníračů a dobrmanů. V současné době se nechávají přirozeně sklopené. Mají být vysoko nasazené, střední velikosti a tvaru písmene V. Také ocas se již ponechává v přirozené délce, žádoucí je jeho šavlovité či srpovité nesení. 

Zařazení FCI: Skupina 2 - Pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi,
 Sekce 1 - Pinčové a knírači, číslo standardu: 184

Historie

Předci dnešních pinčů dělali společnost již lidem z kolových staveb, několik tisíc let před naším letopočtem.  Od středověku můžeme pinče najít jako psíky prostších vrstev, kteří sloužili zejména k hubení krys a drobných šelem, které škodily v hospodářstvích, později také často provázeli formanské povozy a pomáhali svému pánovi střežit náklad. Dlouhou dobu se neodlišovali hrubosrstí (opičí pinč, předkové dnešních kníračů) a hladkosrstí pinčové a běžně se spolu křížili, protože šlo především o pracovní využití a odolnost, exteriér hrál zcela podružnou roli.  

Počátky čistokrevného chovu německého pinče spadají do poloviny 19. století,   v německé plemenné knize jsou pinčové zapsáni již kolem roku 1880.  

Německý pinč je pravděpodobně nejpůvodnějším z dnes existujících plemen vycházejících ze starých pinčů (knírači, dobrmani) a nespíš i díky svému prostému, módě nepodléhajícímu původu přežil téměř v původní podobě až do dnešních dnů.

Povaha

Německý pinč je temperamentní a veselý pes, výborný hlídač a v rámci svých fyzických možností také udatný obranář.  

K cizím lidem se chová odtažitě a s nedůvěrou, může na ně i poštěkávat (při ne zcela 100% výchově). Ke své rodině je však něžný, přítulný a oddaný.  

Hodí se spíše ke starším dětem, protože si sice rád a hodně hraje, ale nemá mnoho trpělivosti s neobratností a případnou nešikovnou manipulací ze strany předškolních dětí.  

Soužití s ostatními zvířaty vyžaduje pečlivou výchovu a brzkou socializaci, protože zejména drobnější živočichy (hlodavce, kočky) mívá tendenci považovat za kořist. Dva psi stejného pohlaví budou nespíš chvíli bojovat o dominantní postavení, pokud se ale podaří ustanovit ve smečce pevnou hierarchii, nadále spolu vycházejí.

Výcvik

Pinč je vhodným psem pro aktivního člověka, který již má nějaké zkušenosti s výcvikem a dokáže mu nabídnout dostatek pohybu.  

Inteligentní a učenlivý pinč rychle chápe, občas může představovat komplikaci jeho paličatost a až příliš ohnivý temperament.  

Od mládí potřebuje pečlivou socializaci a pevně dané místo v rodinné hierarchii. Nesnese však dril ani surovost, příliš tvrdá výchova jen vzbudí sklon k agresi.  

Pokud se pinč nudí, může projevit uštěkanost nebo ničit věci a vybavení domácnosti. Ideální je, pokud se s ním majitel věnuje nějakému sportu. Výborně se hodí pro agility, zkušený výcvikář s ním uspěje také v obedience, někteří psi běhají canicross či bikejöring. 

Krmení

Kvalitní strava je základním předpokladem pro dlouhý a zdravý život, proto věnujte pozornost tomu, co psovi předkládáte do misky.  

Nejčastější volbou jsou suchá krmiva, která se dobře skladují a snadno podávají. Při výběru značky a typu věnujte pozornost složení a použitým surovinám, případně se poraďte na veterině nebo u zkušeného chovatele.  

Máte-li adekvátní znalosti a chuť, můžete klidně krmit doma připravovanou stravou, ovšem ani v tomto případě se neobejdete bez kvalitních ingrediencí.

Srst a péče

Hladká a krátká srst pinče nevyžaduje mnoho péče, vystačíte si s gumovým kartáčem či rukavicí.  

Standardem uznávané barevné varianty jsou - jelení červená, různé odstíny červenohnědé  a  černá s pálením.  

Vedle kartáčování srsti je vhodná také pravidelná kontrola a případné zkrácení drápů, správně prováděná péče o chrup slouží jako prevence zánětu dásní a ztráty zubů. 

Zdraví / nemoci

Německý pinč je houževnatý a odolný pes, zpravidla se těší dobrému zdraví až do vysokého věku.  

Zvýšená četnost výskytu byla zaznamenána u nádorových onemocnění měkkých tkání (zhoubné i nezhoubné nádory v podkoží), dále se objevují stomatologické problémy způsobené zubním kamenem a plakem či oční zákaly. 

Související inzeráty

Zobrazit vše
Německý pinč psi na prodej - 37001, České Budějovice - Inzerát 1
4
1 týden

Do dobrých rukou

500 Kč
Německý pinčVěk: 1 rok
Dobrý den.. Do dobrých rukou, nabízím pejska jménem Monty. Montymu je rok a bohužel mu zemřel páníček. Mám ho nyní u sebe, ale v bytě nemohu mít pejsky a jsem pracující, neměl bych ani dostatek času.
standa b.
standa b.
Jihočeský kraj