Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Pudl toy

Délka života14-16 let
HmotnostSamci:2-5kgSamice:2-5kg
VýškaSamci:23-28cmSamice:23-28cm
Uznáno FCIAno
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Pudl toy?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Pudl toy se představuje

O plemenu

Toy pudl je nejmenší ze čtyř velikostních rázů tohoto populárního společenského plemene. Navzdory miniaturnímu vzrůstu si zachovává elegantní proporce i jemnou a ušlechtilou hlavu. Veškeré znaky zakrslosti jsou nepřípustné a jejich nositelé se vyřazují z chovu. Mezi významné znaky zakrslosti patří příliš globulární (kulovitá) lebka, hlava bez patrného týlního hrbolku nebo s příliš výrazným stopem, nadměrně vystupující oči a krátká tlama zvednutá vzhůru.  

Zařazení FCI: Skupina 9 - Společenská plemena, Sekce 2 - Pudl, číslo standardu: 172

(Vícebarevní pudlové jsou registrování pod č. 914 jako neuznané plemeno - kudrnatý vícebarevný pes.)

Historie

O titul pravlasti pudlů se dělí hned dva evropské státy. Organizace FCI uznává francouzský původ plemene, anglický Kennel Club (KC)  nebo Americký Kennel Club (AKC) naopak uvádějí jako zemi vzniku Německo.  

Původ pudlů můžeme vystopovat do 16. století, ve kterém se k lovu používali vodní psi se zvláštní srstí, která se už tehdy upravovala střihem. Na vývoji pudla se pravděpodobně podílel francouzský barbet, irský vodní španěl a některé prameny mezi předky pudla řadí dokonce retrívry.  

Díky svému líbivému vzhledu a milé povaze se pudl velmi rychle prosadil jako společník zámožných měšťanů a šlechty, několik malých pudlů dokonce obývalo dvůr francouzského krále Ludvíka XVI.  

Standard plemene závazný pro členy FCI byl vytvořen roku 1936 ve Francii, postupně ještě probíhaly drobné změny a především přesnější specifikace povolených střihů srsti. 

Povaha

Toy pudl je malý smíšek a komediant, snadno a rád učí trikům, je velmi činorodý. Navzdory své drobné postavičce je také vytrvalým chodcem na středně dlouhé procházky přírodou. Potřebuje zaměstnat a zabavit, jinak může projevit nežádoucí zájem o boty a jiné předměty, které se nacházejí v jeho akčním rádiu.  

Samotu snáší pouze po omezenou dobu, nejspokojenější je se svými lidmi. Bývá přátelský a nekonfliktní jak k dětem, tak i k ostatním psům a jiným zvířatům.  

Z loveckého pudu toho v něm mnoho nezbylo, zato kladný vztah k vodě mu zůstal dodnes.

Výcvik

Bystrý a inteligentní pudlík se výborně hodí pro začínající chovatele, nebo pro odrostlejší děti, které dokáže respektovat.  

Nejlépe se učí, když má předtím možnost vybít trochu energie, tedy po vycházce, hrách s míčkem atd. Při citlivém a hravém přístupu se učí velmi rychle, mívá úspěchy i v celé řadě sportů, jako je agility, flyball, výborně se hodí pro dogdancing (tanec se psem), zabaví ho i hlavolamy typu hersenwerk. 

Krmení

Pudl je velmi oblíbené plemeno, proto asi nikoho nepřekvapí, že i výrobci suchých a konzervovaných krmiv vyvinuli produkty přímo pudlům na míru, některé značky dokonce zohledňují velikostní ráz. Pokud tomu tak není, je lepší dát přednost stravě určené pro malá či trpasličí plemena, krmivo pro „všechny pudly“  vyhovuje trpasličím a středním pudlům, specifické potřeby královských a toy jsou natolik rozdílné, že je nemůže jeden výrobek pokrýt.

Srst a péče

Ačkoliv má pudla většina lidí spojeného s kudrnatou srstí připomínající načechranou vlnu, existuje ještě vzácnější varianta, tzv. šňůrová srst. Šňůrová srst na pohled připomíná dredy, nechává se plstnatět do typických provazců a péče o ni je extrémně náročná, při zanedbání hrozí dokonce zplesnivění. Kromě pudlů se vyskytuje pouze u ovčáckých plemen (komondor, puli, bergamský ovčák).  

Barva dle standardu musí být jednobarevná - černá, bílá, hnědá, stříbrná, plavá-červená (aprikot). Vícebarevní pudli neodpovídají FCI standardu, mohou se ale tu a tam vyskytnout i v čistokrevném chovu. Velmi populární jsou černobílí harlekýni a někteří chovatelé usilují o zařazení „strakáčů“ do standardu. V tuto chvíli se dvoubarevní pudlové chovají a registrují jako FCI neuznané plemeno, náhodně narozený strakáč ve standardním chovu dostává průkaz původu jako běžný pudl, ovšem s označením "nevhodný do chovu". 

Pro posouzení na výstavě jsou omezené střihy, jakými pes může být upraven. Povolené jsou: klasický (lví), moderní, anglický (sedlový), štěněcí (baby) a skandinávský. 

Velkou výhodou pudlů je, že jejich srst v podstatě nelíná, nezanechávají tedy chlupy na oblečení ani na zařízení bytu. Bez náležité péče ale srst plstnatí a ztrácí svou krásu i funkčnost.

Zdraví / nemoci

Toy pudl je velmi zdravé a dlouhověké plemeno, mírně častěji se vyskytují onemocnění očí, zejména PRA (progresivní retinální atrofie sítnice) a zákaly. Zvýšená náchylnost byla pozorována také ke kožním potížím, jako jsou různé typy dermatitid a atopie.  

Jako většina malých plemen, také toy pudlové mohou trpět luxací pately a především stomatologickými problémy způsobenými zvýšenou tvorbou plaku a zubního kamene.