iFaunaiFauna

Azavak

Chystáte se koupit plemeno Azavak?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Azavak se představuje

O plemenu

Azavak patří k méně známým plemenům. Od ostatních velkých hladkosrstých chrtů (greyhound, sloughi) se na první pohled odlišuje nápadně vysokou stavbou těla. Poměr mezi kohoutkovou výškou a délkou těla činí ideálně 10:9, jsou tedy vyšší než delší - dokonale přizpůsobeni rychlému, hbitému pohybu, vytrvalému běhu a lovu pomocí zraku. Výškou by patřil mezi velká plemena, hmotnost však odpovídá spíše rasám středním. 

Jde o přírodní plemeno používané domorodci v západní a subsaharské Africe k lovu a ochraně majetku, z dnešních států lze za jeho domovinu pokládat Nigérii, Mali nebo Alžírsko. 

Teplému podnebí odpovídá i jeho krátké osrstění, které poskytuje pouze slabou ochranu před nepřízní počasí. Typickým zbarvením je pískový či plavý základ s bílými znaky na nohou, přípustná je také tmavá maska nebo žíhání.

Azavak patří k samostatným, nezávislým psům, kteří se příliš nehodí pro pokročilý výcvik. Na rozdíl od většiny ostatních chrtů je dobrým hlídačem a je schopen i razantní obrany svého pána a jeho majetku. Na své rodině velmi lpí a těžko snáší samotu, avšak k cizím lidem bývá velmi nedůvěřivý a rovněž v cizím prostředí se může projevovat plaše a nevyzpytatelně. Hodí se proto spíše pro zkušené chovatele.

null