iFaunaiFauna

Irský setr

Délka života12-14 let
HmotnostSamci:25-32kgSamice:25-32kg
VýškaSamci:55-67cmSamice:55-67cm
Uznáno FCIAno
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Irský setr?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Irský setr se představuje

O plemenu

Irský setr je elegantní lovecký pes s hlubokým, klenutým hrudníkem, dobře osvalený, rychlý a hbitý. Má úzkou, dlouhou a suchou hlavu s výrazným stopem, její vzhled zjemňují delší ušní boltce s praporci hedvábně jemné srsti.  

Díky přátelské povaze a atraktivnímu vzhledu ho můžeme potkat nejen jako mysliveckého pracovního psa, ale také v roli rodinného společníka a kamaráda. 

Historie

Slovem setr se označují ohaři, kteří svému majiteli ukazují polohu lovené zvěře, aniž ji předčasně vyplaší hlasitým štěkotem. Zatímco pointři tzv. vystavují vstoje, pro setry je typické ustrnutí v lehu či přikrčeném sedu. Již v 18. století se na irském území používali setři, pravděpodobně původnější irský červenobílý setr a od něj odvozený irský (červený) setr.

K vytvoření jednotně červeného setra přispěl pravděpodobně gordonsetr a blíže neurčený červeně zbarvený pes. Zpočátku se chovali oba setři společně a mezi sebou se křížili, důraz se kladl pouze na loveckou upotřebitelnost.

V devatenáctém století obliba plemene narůstala a když přišel roku 1866 na svět proslulý plemenný pes Palmerston, typ moderního irského setra se definitivně ustálil.

Povaha

Typický irský setr se celkem snadno cvičí, zejména v mládí má tvárnou a učenlivou povahu. Má značný temperament a rozvinutý lovecký pud, někdy může reagovat poněkud zbrkle.  

Ačkoliv návštěvu ohlásí halasným štěkotem, na hlídání a obranu majetku se příliš nehodí. Agresivní chování k lidem je jim cizí, chovají se přátelsky i k neznámým lidem, většinou dobře vycházejí i s ostatními psy.

Soužití se zvířaty jiného druhu může představovat problém, je nezbytná pečlivá socializace a dlouhé období zvykání. Vedle lovu se hodí také za společníky, k dětem jsou spolehliví a rádi si s nimi hrají. Na rozdíl od mnoha jiných velkých psů jsou i při hře jemní a opatrní. 

Výcvik

Mezi myslivci patří k méně používaným plemenům, protože oproti jiným ohařům jsou náročnější na výcvik. Při troše trpělivosti a pevném ale laskavém přístupu však zastanou všestranného loveckého psa s velmi dobrým nosem.  

Jako rodinný pes se může s úspěchem věnovat agility, canicrossu nebo bikejöringu. Někteří setři jsou úspěšní také v coursingu.

Zdraví / nemoci

Setr patří mezi zdravá a poměrně dlouhověká plemena. V chovu se sleduje výskyt geneticky podmíněných očních chorob, zejména PRA (progresivní retinální atrofie) a zákalů.  

Ani setrům se zcela nevyhýbají neduhy velkých plemen jako dysplazie kyčelního či loketního kloubu. Mírně častěji u nich byly zaznamenány potíže s  nedostatečnou funkcí štítné žlázy a jícnový reflux. 

Krmení

Na krmení se nevyplácí šetřit u žádných psů, ale u velkých plemen to platí dvojnásob. Vyvážená a kvalitní strava představuje základ pevného zdraví a zejména mladí psi v růstu jsou na nedostatek živin velmi citliví. Škody napáchané v mládí se někdy nedaří napravit po celý zbytek života.

Mezi majiteli velkých psů je stále populárnější krmení BARFem (syrovou stravou), ale byly případy, že po syrovém mase začali lovečtí psi načínat střelenou zvěř.

Setr je plemeno s hlubokým, prostorným hrudníkem a na vysokých nohách, je tedy zvláště náchylné k torzi žaludku. Preventivní opatření zahrnují rozdělení krmení do dvou denních dávek, podávání namočených granulí a především klidový režim minimálně hodinu a půl po jídle.  

Historie

Související inzeráty

Zobrazit vše
Irský setr psi na prodej - 14200, Praha - Inzerát 1
Chovatelská stanice
2
1 měsíc

Štěňata irských setrů

Irský setrVěk: 15 týdnů7 samec / 8 samice
Zadám štěňata irských setrů. Oba rodiče jsou zdraví, krásného exteriéru, s výbornými povahovými vlastnostmi. V době odběru, na počátku měsíce května, budou štěňata plně socializovaná, řádně očkovaná,
Red Joker
Red Joker
Praha
Chovatelská stanice