iFaunaiFauna

Biewer teriér

Délka života13-15 let
HmotnostSamci:2-4kgSamice:2-4kg
VýškaSamci:22cmSamice:22cm
Uznáno FCINe
Jiné názvyBarevný yorkshire
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Biewer teriér?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Biewer teriér se představuje

O plemenu

Biewer teriér je FCI neuznané plemeno, které má většinu fyzických i povahových znaků společnou s jorkširským teriérem. Zatímco u jorkšira je jediným povoleným zbarvením tříslová s tmavě modrým sedlem, biewer se vyskytuje v mnoha barevných variantách. Oblíbená je například čokoládově hnědá a strakatá varianta, velmi efektně vypadá také tzv. golddust (zlatavá).

Ačkoliv plemeno není uznáno FCI  ani ČMKU, lze i v Čechách pořídit psa s průkazem původu, nejčastěji se v ČR bieweři registrují pod německým IBC (Internationaler Biewer Yorkshire Terrier Club).   

Historie

Biewer jorkšírský teriér je momentálně u nás velice módní záležitostí, neboť je líbivý a ještě neokoukaný. Jeho původ můžeme najít v Německu, přičemž doba vzniku se datuje na rok 1984. Tehdy manželé Gertruda a Werner Biewerovi připustili psa jménem Darling of Friedheck a fenu Frufru of Friedheck. Oba psi byli v klasické barvě jorkšírského teriéra, a byli tedy vystavováni pod FCI. Nesli však recesivní strakatý (černobílý) gen, který způsoboval prolínající se bílé pruhy v srsti.

Manželé Biewerovi se rozhodli pro selektivní chov těchto psů. Ale nebyli sami. Mnozí chovatelé, kteří tyto jedince zahlédli, začali toužit po biewer jorkšírských teriérech a la Pom Pon. Jenže typických představitelů se strakatým genem bylo poskrovnu a rozhodně ne o všech se tato skutečnost věděla. A tak někteří si chtěli cestu usnadnit (a jiní chtěli co nejširší nepříbuznou základnu), a tak sáhli i po křížení se ši–tzu. Ovšem tato volba nebyla správná. Jedinci z takového křížení byli celkově velice nestandardní a nesli více známek po ši–tzu nežli po jorkšírském teriérovi. Další generace se sice lepšily, ale zase ztrácely požadovanou strakatost.

Toto vznikající plemeno je známé již po celém světě a je již některými kluby uznávané, a tedy i s možností oficiálního vystavování na některých výstavách. U nás – v FCI – však zatím ne. Nejoblíbenější i uznávané je v USA pod ACR. American Canine Registr založila Biewer Yorkie Association a toto plemeno začala vehementně prosazovat po celém světě. Registrují je od roku 2007 pod označením Yorkshire Terrier „particolor“ a je vedeno obdobně jako další barevné varianty jorkšírů „čokoládová“ a „Golddust“. Ovšem američtí „particolor“ nesou trochu jiné znaky než němečtí „biewer jorkšírští teriéři“, a tak jsou vedeni zvlášť. První Biewer yorkshire Terrier Club vznikl v Německu 24. 3. 2003. Existuje i Biro biewer, což je varianta klasického biewera, ovšem má játrově zbarvený nos, drápy i lem víček. Poprvé se objevil v roce 2004.

Varianta Golddust vznikla až po biewer jorkšírech, také v Německu. Často byl veden a označován jako „Biewer bílé zlato“. Později od toho bylo upuštěno, proto biewer ve svém vzniklém standardu myslel jen na svou trikolorní variantu, a tak zde pro golddusta nebylo místo. Proto je goldust coby barevná varianta – respektive plemeno – oddělen a veden samostatně. Rozdíl oproti jorkšírskému teriérovi je ve zbarvení i pigmentaci čenichu (který může být černý, játrový či skvrnitý), ale také v povolené horní hranici hmotnosti, která je u golddusta povolena do 5 kg.

Dalším velmi zajímavým, neuznaným, ale registrovaným zbarvením je čokoládové. Jedinci tohoto zbarvení se narodí velice zřídkakdy klasicky zbarveným rodičům. Ovšem stalo se tak už i u nás v České republice. Tito jedinci však jsou vyřazeni z oficiálního chovu pro svou nestandardní barvu. Čokoládově zbarvení jorkšírští teriéři svými geny předávají v chovu dál nejen čokoládové zbarvení srsti, ale i klasické black and tan.

Vedle zmiňovaných zbarvení příroda představí čas od času i výjimky, jako jorkšírského teriéra ve zbarvení „ocean pearl“ (zlaté s melírem tmavé barvy) nebo „mustard“ (hořčicové). Jedná se o zajímavé barevné kombinace, které pro svou málopočetnost zatím nemají velkou šanci se v chovu uchytit.

Barevných možností, ať už někde na světě uznaných, nebo ještě neuznaných, je velké množství. Genetika je plná kouzel a zajímavostí a jinak barevní jorkové, než jací jsou u nás uznáni a „obvyklí“, jsou momentálně sice in, ale zároveň po zdravotní stránce zatím velkou neznámou. Nevhodným křížením totiž nezřídka chovatelé přivedou na svět hluchá nebo částečně hluchá štěňata.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Biewer teriér psi na prodej - Praha - Inzerát 1
Chovatelská stanice
3
1 týden

Luxusní štěňátka s P.P.

17 000 Kč
Biewer teriérVěk: 3 měsíce 2 samec
Nabízím do zodpovědných rodin krásná štěňátka biewerů s rodokmenem,na chov i jen na mazlíčka.Štěňátka jsou vychovaná s láskou a nadstandardní péčí, očkovaná dle věku, pravidelně ošetřovaná proti vnitř
Zampa Felice
Zampa Felice
Praha
Chovatelská stanice
Biewer teriér psi na prodej - Pardubický kraj - Inzerát 2
5
1 měsíc

biewer

20 000 Kč
Biewer teriérVěk: 3 měsíce
Na prodej krásný kontaktní pejsek Yuki Jolly Boy Lover´s knot pouze na mazlíka.S PP,čipovaný, euro pas,očkovaný.Odběr možný hned po tel.domluvě.Výbavička a smlouva samozřejmostí.Na sms nereaguji.
Pavel B.
Pardubický kraj