Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Shi-tzu

Délka života13-14 let
HmotnostSamci:4,5-8 kgSamice:4,5-7,5 kg
VýškaSamci:<27 cmSamice:<27 cm
Uznáno FCIAno

Výhody

Zcela orientovaný na lidi
Skvělý pes pro začínající majitele
Dobře vychází s dětmi všech věkových kategorií

Nevýhody

Nesnášejí, když jsou ponechány samy sobě, a trpí úzkostí z odloučení.
Může nadměrně štěkat, když je ponechán o samotě
Známé dědičné a vrozené zdravotní problémy.
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Zvažujete pořízení plemene Shi-tzu?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Shi-tzu se představuje

O plemenu

Psík s tváří chryzantémy - takto poetický popis plemene shih tzu se nám dochoval z císařské Číny. Obličej tohoto malého pejska skutečně připomíná bohatý květ chryzantémy díky tomu, že mu srst na nose roste směrem vzhůru a čenich tak tvoří střed pomyslného květu.

I když svým zjevem připomíná roztomilou hračku, jeho vystupování je překvapivě sebevědomé, při pohybu působí ladně a důstojně. 

Zařazení FCI: Skupina 9 - Společenská plemena, Sekce 5 - tibetská plemena, číslo standardu: 208

Povaha

Shih tzu je příjemný společník, i když k neznámým lidem bývá zprvu rezervovaný a nedůvěřivý. Rád se pomazlí, pohraje si, ale potřebuje také dopřát svůj klid. Nebývá agresivní, přesto ho nelze doporučit k úplně malým dětem. Kvůli své křehké konstituci je totiž při nešetrném zacházení či příliš rozjívených hrách náchylný na zranění.  

S ostatními psy se snáší zpravidla bez problémů, zvířata jiného druhu dokáže tolerovat, pokud je na ně od mala zvyklý.

Výcvik

Základní výchovu zvládne i šikovný začátečník, shih tzu se učí snadno a rychle chápe. Problémem může být určitá pohodlnost a paličatost, když se mu nechce, bývá náročné ho motivovat ke spolupráci.  

I když na běžných turistických výletech udrží krok, na náročnou turistiku nebo vrcholový sport se nehodí. Na rekreační úrovni lze provozovat sporty vhodné pro malá plemena (agility, flyball, dogdancing atd.)

Krmení

Obliba shih tzu se odráží i v tom, že  někteří výrobci superprémiových krmiv nabízejí dokonce granule určené  speciálně pro shih tzu různého věku. Lze také podávat granule určené obecně pro malá plemena, případně domácí stravu, která je však náročnější na správnou skladbu a množství živin.

Srst a péče

Krycí srst je hustá a dlouhá. Ideál představuje rovná splývající srst, ale mírné zvlnění je povoleno. Podsada není přehnaně bohatá, celková délka srsti nesmí omezovat zrak ani pohyb psa. Standard výslovně doporučuje srst na hlavě svázat, ale neschvaluje berušky a jiné ozdoby.  

Povoleny jsou všechny barvy, jedno i vícebarevné. U vícebarevných jedinců je vysoce žádoucí bílá lysinka spolu s bílou špičkou ocasu.  

K výstavním šampionům neodmyslitelně patří dlouhá a pěstěná srst vyžadující časté kartáčování a pročesávání (s jedním hřebenem si nevystačíte), kvalitní šampon i kondicionér a mnohé další přípravky. Chovatelé bez výstavních ambicí psa často nechávají ostříhat, existuje mnoho roztomilých a praktických střihů, ovšem i kratší srst vyžaduje určitou údržbu, protože velmi snadno plstnatí.  

Zdraví / nemoci

Malá plemena, zvláště se zkrácenou čenichovou partií, často trápí stomatologické obtíže, zejména zubní kámen a záněty dásní, v nejtěžších případech vedoucí až ke ztrátě zubů. Částečnou prevencí je důkladná  hygiena tlamy - čištění zubním gelem či pastou pro psy nebo speciální žvýkací pamlsky. V souvislosti s kratší čenichovou partií se objevují dýchací problémy, zejména v horkém počasí. Také velké a poněkud vystupující oči jsou zvýšeně citlivé na podráždění a záněty. 

Historie

Přibližně v 8. století darovali tibetští mniši několik „posvátných lvích psů“ čínské císařské rodině dynastie Tchang. Možná šlo o projev přátelství a úcty, možná ale také o jistou formu daně, protože ušlechtilí drobní psíci byli vysoce ceněni.  

Shih tzu se tak dostal z uzavřených chrámů nedostupného Tibetu do velkých čínských měst, kde si rychle získal oblibu. Touto dobou se k původnímu typu, který byl  nejspíš výsledkem křížení lhasy apso a tibetského teriéra, přikřížil pekingský palácový psík. Geny pekinéze přinesly zkrácení čenichové partie a pozměnily typ chodu tibetských shih tzu.  

Podobně jako pro pekingské palácové psíky, také pro shih tzu platil zákaz vývozu mimo čínské území, do zahraničí se dostalo pouze několik málo jedinců, kteří byli tamní šlechtou darováni významným návštěvníkům. Počátkem 20. století vedl konec císařství a vznik republiky s následným převzetím moci komunisty téměř k vyhubení plemene. Coby symbol císařské moci náhle ztratil shih tzu svou popularitu.

Naštěstí se z několika chovných párů dovezených do Anglie podařilo plemeno zachránit a navrátit ho mezi oblíbené společenské psy.

Jakou má Shi-tzu povahu?

Shih Tzu je známý jako živý, sebevědomý, společenský malý pes s charakterem, který se může pyšnit opravdu extrovertní stránkou své povahy. Není nic, co by více milovali než být součástí rodiny a milovat být zapojeni do všeho, co se odehrává v domácnosti. To je důvod, proč jsou konzistentně oblíbenou volbou jako domácí mazlíčci a společníci. Prospívají lidskému kontaktu a nikdy nejsou šťastnější, než když jsou kolem lidí, které milují.

Jsou skvělou volbou pro majitele poprvé, protože jsou inteligentní a vždy ochotní a nadšení potěšit. Nevýhodou je, že se jim nedaří dobře, když jsou dlouho sami. Jsou poměrně nároční, pokud jde o udržování svých srstí v dobrém stavu, což by měli noví majitelé vždy mít na paměti.

Shih Tzus mohou být trochu opatrní a podezřelí k cizincům, i když by zřídka projevili jakékoliv agresivní chování vůči lidem, které nikdy předtím nepotkali, raději si udržují odstup, dokud někoho pořádně nepoznají.

Jsou skvělou volbou pro majitele poprvé?

Shih Tzu je ideálním domácím mazlíčkem pro nováčky v chovu psů, protože jsou vždy tak ochotní potěšit a jsou nejen snadno cvičitelní, ale také nesmírně věrní.

Co říci o loveckém instinktu?

Shih Tzus jsou přirozeně společenskými psy, zejména pokud byli dobře sociabilizováni ještě se svými matkami a sourozenci. S tímto řečeno mají v sobě trochu lumpárny a rádi by pronásledovali menší zvíře nebo domácího mazlíčka jen pro zábavu.

Co říci o hravosti?

Shih Tzus jsou známi jako skuteční klauni psího světa, milující nic víc než bavit se a být bavěni. Jsou tak inteligentní, že se velmi rychle učí novým věcem, včetně interaktivních her. Milují být ve středu pozornosti.

Co říci o přizpůsobivosti?

Shih Tzu byl vždy vysoce přizpůsobivým malým psem, i před staletími, kdy byli přeneseni z chladného prostředí Tibetu do mnohem teplejšího klimatu v Číně. Jsou stejně spokojení žít v bytě jako v domě na venkově, pokud jim je poskytnuta správná míra duševní stimulace a denní pohybová aktivita.

Co říci o separační úzkosti?

Tito malí psi prosperují na lidském kontaktu a nikdy nejsou šťastní, když jsou necháni sami po delší dobu. Jsou tedy lépe přizpůsobeni domácnostem, kde je alespoň jedna osoba, když jsou ostatní mimo dům, aby měli vždy společnost. Dalším řešením je pořídit si dalšího psa nebo kočku, aby si navzájem dělali společnost, když jsou lidé pryč.

Co říci o nadměrném štěkání?

Bohužel, pokud není včas zkontrolováno, Shih Tzus mají rádi zvuk vlastního hlasu. Je to vlastnost, která je hluboce zakořeněna v psychice psa, ale není vše ztraceno, protože Shih Tzus jsou inteligentní a lze je jemně naučit štěkat pouze tehdy, když je to skutečně nezbytné, což je třeba vštípit v nich, když jsou ještě štěňata, a předtím, než se jejich štěkání stane skutečným problémem.

Mají Shih Tzus rádi vodu?

Shih Tzus nejsou příliš dobří plavci a i když rádi hrají na pláži, nejsou zvláště nadšeni pobytím ve vodě. Vždy by měla být zachována opatrnost, když Shih Tzu vstoupí do vody, protože mají krátké čenichy a mohou snadno nasát vodu, což může vést k různým problémům. Další věcí, na kterou je třeba myslet, je, že tito malí psi mají dlouhé husté kožešiny, které by je mohly snadno potáhnout dolů, když plavou.

Jsou Shih Tzus dobrými hlídacími psy?

Shih Tzus jsou vždy rychlí, když svým majitelům dávají vědět, že se něco děje v jejich prostředí, co se jim zvlášť nelíbí. Jsou stejně rychlí štěkat, když jsou kolem cizí nebo když slyší někoho přicházet k přednímu dveřím.

Shi-tzu - inteligence a cvičitelnost

Shih Tzus jsou inteligentní, ale mají trochu nezávislou stránku svého charakteru, což znamená, že jejich výcvik a socializace musí začít co nejdříve. Někdy mohou být také trochu tvrdohlaví a často dávají majitelům dojem, že je pod jejich úroveň dělat určité věci, které se od nich žádají. S tím na paměti je zapotřebí hodně trpělivosti a konzistence při výcviku a vzdělávání Shih Tzu, aby byli poslušní, i když mají tendenci vždy mít vlastní názor a často se rozhodnou ignorovat příkaz, protože si myslí, že vědí lépe.

Výuka Shih Tzu základních příkazů od samého začátku se vždy vyplácí, vždy s ohledem na to, že jsou tito malí psi známi svou přirozenou nezávislostí a mají trochu tvrdohlavou povahu, když se jim to hodí.

Vztah k dětem

I apologize if there are any errors, but here is the translation to Czech:

I když je Shih Tzu přirozeně náklonný a přátelský pes, není nejlepší volbou pro rodiny s velmi malými dětmi, protože mohou být trochu náladoví, pokud se cítí v ohrožení. S tímto řečeno, pokud Shih Tzu vyrůstal s dětmi a byl dobře sociabilizován od mládí, může být velmi láskyplný, zejména pokud děti byly naučeny, jak respektovat a chovat se kolem svého domácího mazlíčka. Nicméně jakákoli interakce mezi dětmi a psy by měla být dohlížena dospělým, aby se zajistilo, že věci nebudou příliš bouřlivé.

Pokud Shih Tzu vyrůstal s jinými zvířaty v domácnosti, obvykle snesou jejich přítomnost, protože jsou přirozeně společenští. Nicméně by se mělo dbát opatrnosti, když jsou kolem malých zvířat. Pokud byli tito malí psi dobře sociabilizováni v mládí, vycházejí s jinými psy, ale vždy by se měla dbát opatrnosti, když se setkají s psem, kterého neznají, protože Shih Tzu může být bouřlivý, když je v náladě.

Zdraví a nemoci

Průměrná délka života Shih Tzu je mezi 10 a 16 lety, pokud jsou správně péči a dostávají vhodnou kvalitní stravu přizpůsobenou jejich věku. S tímto řečeno obvykle prožívají dlouhý a zdravý život, a je to spíše otázka péče o běžné problémy s věkem psa než cokoli jiného.

Péče

Jako u každé jiné plemeno potřebují i Shi Tzu pravidelnou péči, aby bylo zajištěno, že jejich srst a kůže jsou udržovány ve špičkovém stavu, s ohledem na to, že jejich srst vyžaduje velmi náročnou údržbu. Také je třeba zajistit pravidelný denní pohyb, aby se ujistili, že zůstanou fit a zdraví. Kromě toho potřebují psy kvalitní stravu, která pokryje všechny jejich nutriční potřeby po celý jejich život, a pamlsky by měly být omezeny na minimum.

Pečování o štěně Shih Tzu

Štěňata Shih Tzu jsou nesmírně roztomilá a pokud byla dobře sociálně začleněna od mladého věku, kdy jsou stále se svými matkami a sourozenci, dobře se přizpůsobí novému prostředí, pokud nejsou ponechána sami. Seriózní chovatelé ponechají svá štěňata ve svých nových domech až ve věku 8 až 12 týdnů a nikdy dříve. Čím déle může štěně zůstat se svou matkou a sourozenci, tím lépe pro ně.

Štěně by již mělo dostat první očkování a být označeno mikročipem. Štěně by mělo být také již odčerveno, a všechny tyto informace by měly být zahrnuty v jeho dokumentaci. Dokumentace by měla obsahovat jakékoli zdravotní obavy, se kterými se plemeno obvykle setkává, a také informace o registraci KC (Kennel Club).

Štěňata jsou posílána do nových domovů s jídelním plánem, který uvádí, co dostávala k jídlu a jak často, což je obvykle čtyřikrát denně, jakmile jsou odstavena od matky. Štěňata Shih Tzu potřebují hodně spánku, a to až 21 hodin denně. Je důležité stanovit pravidla od samého začátku, aby se předešlo problémům s dominantním a vůlí plným chováním dospělých psů, známým jako syndrom malého psa. Je nezbytné stanovit pravidla od začátku, aby se tomu předešlo.

Štěňata musí být naučena limity a hranice, i když některá štěňata Shih Tzu vždy budou testovat, jak daleko mohou zajít. Všichni psi, ať jsou mladí nebo staří, chtějí vědět, co od nich očekáváme a koho mohou sledovat pro směr a vedení. I malí psi musí vědět, kdo je alfa pes v domácnosti, aby se předešlo nežádoucím chováním.

Nové štěně by nikdy nemělo být ponecháno samo, je proto klíčové načasovat jeho příchod, když budou kolem prvních pár dní lidé. Štěněm trvá chvíli, než si zvykne na nové prostředí, a je třeba s nimi začít s výchovou na záchod co nejdříve. Je dobrý nápad vzít si pár dní volna, aby se jim pomohlo usadit.

Je také důležité si zapsat další termín odčervení štěněte, a jako průvodce by měly sloužit data, kdy bylo naposledy odčerveno chovatelem:

 • Štěně by mělo být odčerveno ve 6 měsících
 • Musí být odčerveno znovu ve 8 měsících
 • Štěně by mělo být odčerveno ve 10 měsících
 • Musí být odčerveno ve 12 měsících

Vytvoření prostoru pro štěně v klidné části domu je důležité, protože potřebují během dne spát, a čím klidnější prostředí, tím lépe se budou moci uvolnit a odpočívat. Štěňata často spí až 21 hodin denně mezi obdobími hraní. Umístění postele nebo bedny někam, kde je klidné, ale ne příliš stranou, jim pomůže usadit se, když potřebují spát. Musí to být ale někde, kde majitelé mohou mít na ně dohled a slyšet je, aby štěně vědělo, že kolem něj je někdo.

Věci, které budete potřebovat pro vaše štěně

Připravit vše pro příchod nového štěněte znamená udělat domov a zahradu bezpečnými pro ně. Zabezpečení domova zahrnuje organizaci věcí kolem domu, ale je to něco, co je třeba udělat s dostatečným předstihem před příchodem štěněte, protože štěňata jsou bouřlivá, zvědavá a proslulá tím, že žvýkají na věcech, na které by neměla, což zahrnuje elektrické kabely a další věci, které mohou spolknout a skončit tak s drahým výletem k veterináři.

Někteří majitelé kupují hřiště, která jsou skvělá pro udržení štěňat v bezpečí, když se chtějí hrát a majitelé jsou příliš zaneprázdněni na to, aby na své mazlíčky mohli mít stále dozor. Další věci potřebné pro štěně zahrnují:

 • Dětské branky pro dveře, aby se zabránilo štěněti vstoupit nebo vystoupit z místnosti
 • Mělké misky na vodu a jídlo, které jsou keramické, ne kovové nebo plastové
 • Kvalitní hračky a žvýkačky pro štěně, s ohledem na to, že většina štěňat to dělá, a začnou s procesem stahování většinou ve věku od 3 do 8 měsíců.
 • Kartáč nebo jemný kartáč na srst
 • Specifická pasta a kartáč na zuby pro psy
 • Nůžky s zaoblenými konci
 • Šampon a kondicionér pro psy, nikdy nepoužívejte dětský nebo lidský šampon na štěně Shih Tzu, což by mohlo způsobit nepříjemnou alergii na kůži
 • Dobře vyrobený postroj a/nebo obojek pro psa
 • Silný vodítko
 • Kvalitní psí postel, která není příliš malá ani příliš velká a něco, co štěně nezpůsobí, že by ji žvýklo a zničilo
 • Dobře provedená psí klec, která není příliš malá ani příliš velká
 • Dětské deky, které jsou ideální pro umístění do postele štěněte, aby na nich mohlo spát
 • Grooming mat

Krmný plán pro štěně Shih Tzu

Seriózní chovatelé vždy zajistí, že potenciálním majitelům poskytnou smlouvu, která zahrnuje veškerou dokumentaci štěněte. Plán by měl obsahovat následující:

 • Krmný plán pro štěně, uvádějící typ potravy, kterou štěně dostávalo, a kolikrát denně bylo krmeno.

Je velmi důležité držet se plánu alespoň první týden nebo tak, ale strava štěněte se může změnit, jakmile se štěně usadí ve svém novém domově, pokud je to provedeno postupně a opatrně po dobu 4 týdnů, aby se předešlo případným poruchám trávení. Pokud dojde k nějakým problémům, mělo by se vrátit k původní stravě a diskutovat o situaci s chovatelem nebo veterinářem.

Je důležité nastavit rutinu, jakmile nové štěně přijde do domu, protože to pomáhá při období usazování. Je třeba je krmit ve stejnou dobu dne, ideálně to mělo být 4krát denně, dokud není štěně asi 6 měsíců, poté mohou být krmena 3krát denně až do 11 měsíců. Zde je hrubý krmný plán, kolik by mělo být štěně krmeno denně během prvních měsíců svého života:

 • 2 měsíce - 80 g až 115 g v závislosti na stavbě štěněte
 • 3 měsíce - 90 g až 135 g v závislosti na stavbě štěněte
 • 4 měsíce - 94 g až 143 g v závislosti na stavbě štěněte
 • 5 měsíců - 94 g až 145 g v závislosti na stavbě štěněte
 • 6 měsíců - 86 g až 144 g v závislosti na stavbě štěněte
 • 7 měsíců - 77 g až 91 g v závislosti na stavbě štěněte
 • 8 měsíců - 68 g až 116 g v závislosti na stavbě štěněte
 • 9 měsíců - 67 g až 103 g v závislosti na stavbě štěněte
 • 10 měsíců - 67 g až 102 g v závislosti na stavbě štěněte

Péče o srst

Shih Tzus jsou nároční, pokud jde o udržování svých srstí v elegantním stavu a pokožky v dobrém stavu. Jejich srst je dlouhá, luxusní a hedvábná a pokud není pravidelně stříhána, vlasy jim rostou až k zemi, což je na rozdíl od jiných psů. S tímto řečeno jsou denní úpravy srsti nutností, aby srst Shih Tzu zůstala bez zamotání. Proto je důležité, aby byly štěňata od mladého věku upravována, aby si zvykla na všechny nástroje a na dotek a hraní s jejich ušima, tlapami a jinými částmi těla. Je důležité, aby byla tato zkušenost příjemná od začátku, aby se pes těšil na úpravu srsti, místo aby se bál česání.

Vlasy na mostě nosu Shih Tzu rostou nahoru, což majitelé často uvazují do uzlu na vrchu, což dodává jejich již roztomilému vzhledu ještě více přitažlivosti. Také je nutné každý den umývat jejich obličeje, protože potrava se často zachycuje ve vlasech kolem jejich úst, což nejenže začne páchnout, ale může způsobit i podráždění kůže, což může být obtížné vyřešit.

Shih Tzu opravdu potřebují pravidelnou profesionální úpravu, obvykle každých 6 až 8 týdnů, kdy se srst může upravit do správného tvaru, což usnadní udržování věcí mezi návštěvami v salónu. Tyto malé psy mají tendenci více línat na jaře a potom na podzim, stejně jako jiné plemena, což znamená, že je v těchto obdobích roku nutné častější česání, ale kvůli tomu, že mají vlasy místo srsti, zanechávají doma dlouhé prameny.

Není dobrý nápad česat srst Shih Tzu každý den důkladně, protože by to mohlo poškodit jejich vlasy. Rychlý denní přehled je vše, co je potřeba, ale jejich vrcholy je nutné obnovovat každý den. Uši a oči by měly být také každý den kontrolovány. Je mnohem lepší pečlivě upravit Shih Tzu jednou týdně, aby se udržely jejich srst a kůže v optimálním stavu.

Shih Tzu je třeba pravidelně koupat, aniž by se přehánělo, a záleží na tom, zda pes žije ve městě nebo na venkově a jak moc se zašpiní při procházce nebo v zahradě. Také záleží na ročním období, ale jako pravidlo platí, že pokud začne srst psa vypadat špinavě a má lehký psí zápach, je čas ho vykoupat.

K čemu se Shi-tzu hodí

Shih Tzus milují procházky, ale nejsou to psi s vysokou energií, což znamená, že 30 až 40 minut denně by bylo dost, aby byli šťastní. To je důvod, proč jsou vždy tak oblíbenou volbou pro lidi, kteří vedou klidnější a více domácí život. Krátká procházka ráno a poté delší a zajímavější odpolední procházka udrží tyto malé psy šťastné, fit a zdravé.

Díky své hravé povaze Shih Tzus milují účastnit se interaktivních her a opravdu těží z co nejvíce podnětů, aby se zabránilo nudě. Pokud se pes nudí, protože je tak inteligentní, bude hledat jiné způsoby, jak se zabavit, což vede k nežádoucím chováním doma, včetně nadměrného štěkání a úzkosti z odloučení.

Shi-tzu - průměrné náklady na chov

Als je een Shih Tzu wilt kopen, moet je tussen de 10000 kc en meer dan 20000 kc betalen voor een goed gefokte raspup.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Shi-tzu psi na prodej - 75701, Valašské Meziříčí - Inzerát 1
10
1 měsíc

Štěňátka SHIH-TZU s PP- Nabídka

Shi-tzuVěk: 4 měsíce 1 samec / 3 samice
Naše zimní hvězdičky, jsou připraveny v novém roce začít novou etapu života v té nejúžasnější rodině. Nabízím 2 holčičky černého zbarvení s bílou náprsenkou a jednu holčičku bílo černou s průkazem pův
[email protected] .
Zlínský kraj