Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

American Bully

Délka života11-13 let
HmotnostSamci:30-70 kgSamice:27-60 kg
VýškaSamci:36-57 cmSamice:33-54 cm
Uznáno FCINe
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Zvažujete pořízení tohoto plemene či American Bully?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

American Bully se představuje

Tento nejmladší člen rodiny teriérů typu bull je zatím málo známý a kvůli svému názvu bývá často zaměňován s americkým buldokem.

Vyskytuje se v několika velikostních rázech, mírně se lišících také stavbou těla. V zásadě jde o psa obdélníkového tělesného rámce, s až kulturisticky silným osvalením a velkou, hranatou hlavou. Tyto znaky však nesmějí zacházet do přílišného extrému, musí být zachován harmonický vzhled a především dobré zdraví a fyzická zdatnost.

Podobně jako pitbulteriér, ani americký bully není uznáván FCI, čistokrevný chov probíhá pod menšími organizacemi, jako je ABKC (American Bully Kennel Club), případně UKC (United Kennel Club) a další.

Historie

První snahy o „vyladění“ nového teriéra typu bull začaly v 90. letech 20. století ve Spojených státech. První pokusy proběhly křížením vybraných jedinců plemen americký pitbulteriér a americký stafordširský teriér, později byl využit také buldok. Cílem bylo vytvořit společníka a rodinného psa, který by měl stejně unikátní fyzický fond jako stafordi a pitbulové, avšak zcela bezproblémovou a nekonfliktní povahu jak vůči lidem, tak i vůči psům.  

Roku 2004 byli registrováni první psi pod záštitou nově založeného chovatelského klubu American Bully Kennel Club (ABKC), United Kennel Club (UKC) plemeno uznal roku 2013.  

V ČR jde zatím o vzácné plemeno, které má své zastánce i kritiky.

Povaha

Bully má být klidným, vyrovnaným a mírumilovným plemenem, nevyhledávat konflikty se psy a chovat se přátelsky k lidem.  

Chovatelé psa označují jako kliďase až flegmatika, i když svou rodinu chrání a hlídá. Fyzickému zásahu však vždy předchází zřetelné varování, vzhledem k bullyho zevnějšku obvykle zcela postačující.

Ve vztahu k ostatním psům je bully spíše netečný než přátelský. Vřelejší kontakty navazuje spíše s opačným pohlavím, jedince stejného pohlaví ignoruje, ovšem netoleruje z jejich strany snahy o dominanci či omezování.  

K dětem je správný bully spolehlivý a velmi tolerantní. Protože se však jedná o velkého psa a především o mladé, dosud ne zcela ustálené plemeno, je na místě zvýšená opatrnost.

Výcvik

Vzhledem k výše zmíněnému mládí plemene a jeho velké síle nelze bullyho (zatím?) doporučit nezkušenému chovateli.  

Potřebuje klidné a laskavé vedení, avšak zároveň důsledného majitele, kterého bude respektovat.  

Výborně se hodí pro silové sporty vyhrazené téměř výlučně plemenům typu bull, jako je high jump (skok do výšky se zákusem do zavěšeného peška), weight pulling (tah vozíku se zátěží až několik tun), tug of war (dva psi se přetahují na laně) a mnoho dalších.  

Někteří majitelé s bullym úspěšně cvičí také pokročilou poslušnost a obrany, jiní zase běhají canicross či se věnují bikejöringu.

Krmení

Vhodnou stravou bullyho jsou buď kvalitní granule pro velká plemena, případně pro bully a molossy nebo správně připravená domácí strava.  

Výhodou podávání suchých krmiv je rychlá příprava krmné dávky a bezproblémové skladování. Při volbě dobré značky a adekvátní produktové řady si můžete být jisti, že pes dostává veškeré potřebné živiny ve správném poměru. Výběru je třeba věnovat péči, důkladně přečíst složení a/nebo se poradit se zkušeným chovatelem.

Krmení domácí stravou klade vyšší nároky na znalosti o výživě a je také logisticky náročnější. Výhodou je, že můžete složení krmné dávky pružněji přizpůsobit stavu a zátěži psa a víte zcela přesně, co dostává vaše zvíře do misky.

Srst a péče

Srst musí být kratší než 1,25 cm, dobře přiléhající a zcela rovná.  

Povoleny jsou všechny barvy i jejich kombinace s výjimkou merle.  

Péče o zevnějšek bullyho nepatří k náročným, stačí občasné kartáčování a kontrola uší a drápů.

Zdraví / nemoci

Bully byl šlechtěn s důrazem na zdraví a odolnost. Na hodnocení jeho náchylnosti k onemocněním je zatím brzy, nicméně lze předpokládat výskyt  od určité velikosti všudypřítomné dysplazie kyčlí či loktů.  

Při náročných sportovních disciplinách může docházet k úrazům, jako je ruptura (roztržení) předního zkříženého kolenního vazu, distorze (podvrtnutí) zápěstí nebo poranění svalů. Prevenci představuje prohřátí a protáhnutí psa před fyzickým výkonem a především dobře zvládnuté techniky daného sportu.

Související inzeráty

Zobrazit vše
American Bully psi na prodej - 26721, Tmaň - Inzerát 1
31
23 hod.
Zvýhodněno

American Bully XL

40 000 Kč
American BullyVěk: 2 týdny2 samec / 6 samice
Příjmáme rezervace na štěňátka narozena dne 5.2.2024 po statných rodičích Blue Angels Bully (Gigi a Daimon-nepříbuzní) rodiče zdravotně testovaní, klidné a vyrovnané povahy, fena výstavně velmi úsp
Lukáš V.
Lukáš V.
Středočeský kraj
American Bully psi na prodej - 63800, Brno - Inzerát 2
7
1 den

American Bully xl , chlapeček 13 týdnů

17 000 Kč
American BullyVěk: 3 měsíce 1 samec
Krásný chlapeček American Bully xl s PP a registrací ABKC. Hledá milující novou rodinu. Je z kvalitního spojení rodičů. BRB x KPN.Otec štěňátek je velice úspěšný na výstavách. Štěňatko je vhodné i do
Zuzana T.
Zuzana T.
Jihomoravský kraj
American Bully psi na prodej - 66417, Tetčice - Inzerát 3
16
5 dní

American Bully XL

35 000 Kč
American BullyVěk: 6 týdnů4 samec / 3 samice
Nabízíme k prodeji čistokrevná štěňata American Bully XL s PP, z unikátního spojení Battle Bullyz White Devil & Battle Bullyz Maja - 2x 3 místo na výstavě ABKC. Štěňátka narozená 11.1.2024, k odběru o
Vendula Z.
Vendula Z.
Jihomoravský kraj