iFaunaiFauna

Americký stafordšírský teriér

Délka života10 - 15 let
VýškaSamci:43 - 48cmSamice:43 - 48cm
Uznáno FCIAno
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Americký stafordšírský teriér?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Americký stafordšírský teriér se představuje

O plemenu

Statný, podsaditý pes v sobě spojuje sílu buldoka a temperament a bystrost teriérů. Má mohutnou hlavu na silném krku, hluboký hrudník a statné, robustní tělo kryté silnou kůží.

Ačkoliv může na první pohled působit dojmem zavalitého a pomalého lamželeza, opak je pravdou- „amstav“ je velice rychlý, hbitý a pohotový pes schopný velkých fyzických výkonů.

Historie

Imigranti z Evropy, kteří v 19. století mířili do Spojených států, s sebou přiváželi také své psy šlechtěné pro potřeby psích zápasů. Zatímco v Anglii byla tato „zábava“ zakázána již v první polovině 19. století, v USA byla legální až do roku 1900.  

Z Anglie dovezení menší bulteriéři (anglický i stafordšírský), specializovaní na závody v zabíjení krys,  se zde začali křížit s většími a těžšími psy, protože díky benevolentním zákonům zde nemusely zápasy probíhat v skrytu a krysy tak byly nahrazeny většími zvířaty (medvěd, vlk, býk atd.)

Postupně se ustálily dvě šlechtitelské větve těchto kříženců a položily základy dvou dnešních plemen -  amerického pitbulteriéra a spíše exteriérově zaměřeného amerického stafordšírského teriéra.  

„Amstav“, jak se plemeno zkráceně nazývá, byl uznán FCI roku 1972, pitbulteriér na uznání touto organizací stále čeká.

Povaha

Amstafové jsou vyrovnaní, nebojácní a aktivní psi. Protože mají sklony k dominanci a sebeprosazování, potřebují pečlivou socializaci a důslednou výchovu již od útlého mládí.  

Díky své aktivní a pracovité povaze jsou vhodní pro mnoho sportovních disciplín, od canicrossu a bikejöringu až po bull-sporty (weight pulling, tug of war atd.).

Soužití s ostatními zvířaty bývá obtížné, naučit je tolerovat další zvířecí obyvatele domu lze nejlépe v raném věku. Zdrojem potíží může být rovněž chov dvou nebo více psů stejného pohlaví.

Výcvik

Při pevném a klidném vedení jsou to oddaní rodinní psi, děti obvykle dobře tolerují, mnozí jsou i velmi hraví a přítulní. Vždy je ale na místě obezřetnost při styku s malými dětmi, u amerických stafordů ještě o něco více, než u jiných plemen.  

Amstaf musí mít jasně určené hranice, zejména během dospívání tito psi rádi testují, jak vysoko v hierarchii rodiny se dokáží usadit. Při nezvládnuté výchově mohou být agresivní a přehnaně reagující i na minimální podněty, toto plemeno rozhodně nepatří do rukou začínajícím chovatelům.

Krmení

Správný jídelníček tvoří vyvážená, pestrá strava v množství, které odpovídá výdeji energie. Nejčastější volbou jsou kvalitní granule určené pro střední či velká plemena, nebo pro psy v zátěži.  

Pokud dokážete zajistit vyrovnaný poměr živin, bude prospívat i na BARFu, či na domácí vařené stravě. Pozor na překrmování, stafordi mají velký apetit a snadno tloustnou.

Srst a péče

Srst musí být krátká, uzavřená, na dotek tuhá a lesklá. Přípustné je jakékoliv zbarvení, jedno i vícebarevné. Více než 80% bílé barvy, játrové zbarvení, nebo černá s pálením je sice tolerováno, ale není žádoucí.  

Péče o amerického stafordšírského teriéra není náročná, příliš nelíná ani nezapáchá, z tohoto pohledu jde tedy o plemeno vhodné do bytu.

Zdraví / nemoci

Stafordi jsou zdraví a odolní psi se silnou kostrou a mohutným svalstvem. Přesto mohou  trpět na dysplazii kyčelních a loketních kloubů. Další onemocnění relativně častěji zaznamenaná u tohoto plemene jsou choroby močových cest a ledvin, kardiologické vady (některé dědičně podmíněné), kožní projevy alergií. 

Při silových sportech je zvýšené riziko ruptury (přetržení) předního zkříženého kolenního vazu, tento stav obvykle vyžaduje operaci. Důkladné prohřátí a prokrvení svalů před zátěží představuje poměrně účinnou prevenci, vyplatí se tedy věnovat mu před sportovním výkonem pár minut. 

Související inzeráty

Zobrazit vše
Americký stafordširský teriér psi na prodej - 26761, Cerhovice - Inzerát 1
16
3 hod.
Zvýhodněno

Americký stafordšírský teriér s PP

27 000 Kč
Americký stafordširský teriérVěk: 6 týdnů1 samec / 1 samice
Malá chovatelská stanice TOOTHY LOVE, zadá svoje první miminka, která se narodila 28.5.2024. Miminka vzešla z krásného spojení dvou výstavně vedených jedinců, ze dvou opravdu známých chovatelských sta
petra.hribalka .
Středočeský kraj
Americký stafordširský teriér psi na prodej - 50791, Nová Paka - Inzerát 2
Chovatelská stanice
8
2 dny

American Staffordshire terier

25 000 Kč
Americký stafordširský teriérVěk: 2 týdny1 samec / 4 samice
Chovatelská stanice Z MADLAKU zadá k rezervaci štěňátka narozena 25.6.2024 po povahově vyrovnaných jedincích, zdravotně testovaných s výbornými výsledky. Do nových domovů budou moci odcházet od 25.8.2
Z Madláku
Z Madláku
Jičín
Chovatelská stanice
Americký stafordširský teriér psi na prodej - 26711, Vráž - Inzerát 3
Chovatelská stanice
9
1 týden

Americký stafordšírský terier s PP

19 000 Kč
Americký stafordširský teriérVěk: 6 týdnů1 samec / 4 samice
S radostí oznamujeme, že se 29.5. v naší CHS Shelbyamstaff narodila krásná černo-bílá štěňátka s PP. Kdo shání svého parťáka, neváhejte nás kontaktovat. Samozřejmostí je očkování, několik odčervení, č
Shelbyamstaff
Shelbyamstaff
Beroun
Chovatelská stanice